Autor Wiadomość
reporter
PostWysłany: Pon 13:43, 21 Sie 2017    Temat postu:

MUZYKA LECZY, ale czy ŁAGODZI OBYCZAJE?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Autor: Władysław Pitak
.
Na przestrzeni lat udowodniono, że najlepsze rezultaty daje połączenie muzyki z innymi rodzajami sztuki lub sferami aktywności naszego mózgu. Czysta muzyka, jest stosunkowo słabym środkiem terapeutycznym i na pewno nie zmienia obyczajów. Jest bowiem asemantyczna (bezznaczeniowa ).
.
Czy coś co nie jest filozofią, nie jest religią i nie wyjaśnia sensu życia może zmieniać poglądy i obyczaje? Na pewno może być ona wyrazem tych poglądów i obyczajów, ale przede wszystkich w kategorii zachowań emocjonalnych, a nie poglądów na świat i życie.
.
http://www.nerwica.fora.pl/arteterapia-medycyna-naturalna,7/czy-muzyka-lagodzi-obyczaje,606.html#2326
reporter
PostWysłany: Pon 13:42, 21 Sie 2017    Temat postu:

Wykłady, kursy i szkolenia z muzykoterapii uzdrowiskowej

.
Władysław Pitak - Wykłady i seminaria z muzykoterapii uzdrowiskowej na UMCS w Lublinie




Lublin'2005- Za chwilę Władysław Pitak rozpocznie wykłady z muzykoterapii uzdrowiskowej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki UMCS w Lublinie.




Wykład wstępny Władysława Pitaka dot. muzykoterapii uzdrowiskowej





prof. Andrea Jaworska z UMCS otrzymuje certyfikat Tow. Logos w Koszalinie uprawniający do samodzielnej praktyki w zakresie relaksacji i animacji muzycznej w terapii nerwic i chorób psychosomatycznych.



Ćwiczenie orientacyjno przestrzenne



ćwiczenie orientacyjno-przestrzenne, wyobrażeniowe



Prof Andrea Jaworska i Tatiana Pitak (w pierwszym rzędzie, pierwsza i druga od prawej) oraz studentki UMCS w przerwie miedzy wykładami Władysława Pitaka .



Chwila relaksu ... dla wykładowcy. Władysław Pitak wśród studentek.




Omówienie ćwiczeń relaksacji progresywnej wg Jacobsona



Ćwiczenia izometryczne w pozycji stojącej



ćwiczenie usprawniające kręgosłup




ćwiczenie usprawniające kręgosłup




Aktywizacja po relaksacji może zakończyć się joggingiem lub po prostu tańcem.



Najprzyjemniejszy moment na studiach - zaliczenie przedmiotu i podpisywanie indeksów



prof. Andrea Jaworska dziękuje Władysławowi Pitakowi za wykłady, seminarium w zakresie muzykoterapii uzdrowiskowej.
.
Krzysztof
PostWysłany: Czw 15:32, 25 Sie 2016    Temat postu:

LOGOS jest OK. Byłem kilka razy na ćwiczeniach logopedycznych indywidualnie i w grupie. Fajni ludzie i dobra baza. Pozdrawiam. Krzysztof z Koszalina.
wodnik
PostWysłany: Sob 9:48, 22 Gru 2012    Temat postu:

.
Koszalin.
Cukrzyca nie boli TYLKO po cichu zabija
.

>>>>
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia
Multimedialny portal edukacyjno- terapeutyczny.


>>>>> Cukrzyca jest chorobą, na którą zapadają ludzie w każdym wieku. Nieleczona może być przyczyną wielu schorzeń np. utraty wzroku, miażdżycy czy niewydolności nerek.

>>>>> Cukrzyca jest chorobą społeczną o charakterze psychosomatycznym. Gdy nasz mózg odbierze sygnał o zagrożeniu, do organizmu zostają uwolnione pewne hormony i specyficzne substancje chemiczne. One uaktywniają z kolei niektóre organy i narządy organizmu. Wtedy to właśnie zachodzą reakcje, które powodują typowe objawy stresu, ale stawiają również organizm w stan gotowości.

>>>>> A co dzieje się wtedy w naszej psychice?

>>>>> Najczęściej czujemy niepokój, gniew, strach, przerażenie. W głowie mamy pustkę, nie możemy się na niczym skoncentrować. Mogą pojawić się kłopoty ze snem, trudności w podejmowaniu decyzji. Często dopada nas poczucie bezradności.

Chwytamy się różnych , często szkodliwych dla organizmu, sposobów łagodzenia stresu. Wpadamy w nałogi, uzależnienia, uprzedzenia, fobie i depresje, a rezultatem somatycznym jest uszkodzenie układów i narządów decydujących o funkcjach życiowych człowieka.


>>>>> W naszym portalu znajdziesz porady lekarzy specjalistów, adresy gabinetów diabetologicznych, daty i godziny spotkań z lekarzami, dietetykami i psychoterapeutami, które odbywają się w Koszalinie oraz na terenie powiatu koszalińskiego i woj. zachodniopomorskiego.

>>>>> Najciekawsze są jednak fotoreportaże i videorelakcje z ciekawych spotkań i akcji diagnostyczno-terapeutycznych dla osób chorych na cukrzycę, które regularne są umieszczane na naszej stronie w internecie.

>>>>> Masz problemy z cukrzycą ?
Odwiedź naszą stronę, poznaj swoją chorobę i przyjdź do nas.
>>>>
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia
.
Sonia
PostWysłany: Pią 3:40, 04 Maj 2012    Temat postu:

Niekoniecznie Mozart




- Należy pamiętać, że zarówno muzyka pobudzająca, jak i relaksująca nie powinny być słuchane zbyt głośno. To, co jest dobre dla nas, niekoniecznie pomoże sąsiadowi – stwierdza Władysław Pitak, muzykoterapeuta, z którym rozmawiamy o doborze odpowiedniej muzyki do pracy w biurze.




W jaki sposób muzyka może wpływać na nasze samopoczucie i zdolność do pracy?


- Po pierwsze muzyka jest asemantyczna czyli bezznaczeniowa. Czysta muzyka jest stosunkowo słabym środkiem terapeutycznym oraz marketingowym. Na pewno nie zmienia obyczajów, jak to się często powtarza. Wiadomo jednak nie od dzisiaj, że muzyka może wpływać na poziom aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu, np. zmieniać napięcie mięśni, przyspieszać przemianę materii, obniżać próg wrażliwości zmysłów, czy modyfikować oddychanie. To są zmiany konkretne. Muzyka nierzadko wprowadza nas w różne nastroje, wzbudza uczucia i emocje.





Jakiej zatem muzyki należy słuchać w pracy?

- Każda muzyka powinna być tożsama z charakterem pracy i osób, które ją wykonują. Symfonii Mozarta nie będzie słuchał kierowca tira. W tej sytuacji z gatunków muzycznych z pewnością lepiej sprawdzą się reggae lub country. Podczas pracy fizycznej najlepiej słuchać muzyki pobudzającej, również z wokalem, którą cechuje:

szybkie tempo;
kontrastująca melodyka przeciwstawnych tematów według zasady klasycznej sonaty;
niespokojna metryczność z silnymi akcentami rytmicznymi;
duże zróżnicowanie melodycznego i rytmicznego przebiegu;
przeciwstawność poszczególnych grup instrumentów;
duże zróżnicowanie dynamiki.



Pracownik fizyczny może słuchać muzyki wzbogaconej tekstem. A czy ten sam element powinien się znaleźć przy pracy umysłowej?

- Raczej nie. Słowa w tego rodzaju pracy rozpraszają. Najlepiej wobec tego będzie, jeżeli zastosujemy muzykę uspokajającą, którą cechuje:

powolne lub umiarkowane tempo;
niewielki poziom głośności i brak kontrastów dynamicznych;
przewaga środkowego rejestru dźwięków; użycie instrumentów smyczkowych, klawiszowych i dętych o miękkim brzmieniu i łagodnej barwie płynność melodii i rytmu, przewaga rytmów miarowych - "kołyszących"; obecność nieznacznych punktów kulminacyjnych, pozwalających słuchaczowi na oscylowanie między stanami napięcia i odprężenia; brak instrumentów o jaskrawej i ostrej barwie, mocnej sekcji rytmicznej (perkusja, gitara basowa) oraz unikanie kompozycji wokalnych.

Pracownicy rozchwiani emocjonalnie, po zastosowaniu takiej muzyki stają się mniej napastliwi fizycznie i werbalnie. Są też mniej drażliwi, maleje w nich poczucie winy, podejrzliwość i pesymizm.





Może w takim razie w biurze najlepiej posłuchać kompozycji Wolfganga Amadeusa Mozarta?

- Niekoniecznie. Mówi się, że Mozart wpływa dodatnio na pracę mózgu, ale może również działać negatywnie. To co pomaga i uspokaja jednego, może pobudzić do agresji inną osobę. Muzyka popularna typu disco (oparta na trzech akordach) może uspokajać młodzieńca, a pobudzać do zniechęcenia, nawet agresji miłośnika muzyki poważnej. Żadnego z tych rodzajów muzyki nie wolno lekceważyć. Disco słuchać należy stosownie do spodziewanych efektów pracy fizycznej, ale nie głośno. Dowiedziono, bowiem że hałas obniża poziom koncentracji, zwiększa stres, podnosi ciśnienie krwi, zaburza sen.




Czy jest jakiś gatunek muzyczny, który szczególnie obniża naszą efektywność w pracy?


- Najczęściej obecna w naszym życiu zawodowym jest muzyka młodzieżowa. Słyszymy ją niemal wszędzie: na budowie, w supermarkecie, biurze, za ścianą wieżowca i zza płotu sąsiada. Charakteryzuje ją przede wszystkim chaos i przypadkowość, uniemożliwiające nawiązanie współpracy pomiędzy organizmem a dźwiękami. Taka muzyka nie jest uznawana za przydatną do uzyskiwania pozytywnych efektów w pracy. Zupełnie inaczej jest z muzyką klasyczną, którą tworzą w przeważającej większości utwory w pełni kompatybilne z psychiką człowieka oraz przystające do naturalnych, najbardziej pierwotnych rytmów całego organizmu. Pamiętajmy, że zarówno muzyka pobudzająca, jak i relaksująca nie powinny być słuchane zbyt głośno. To, co jest dobre dla nas, niekoniecznie pomoże sąsiadowi. Rozdrażniony sąsiad, słuchając naszej głośnej muzyki, może zachować się odwrotnie niż byśmy się mogli tego spodziewać. Jemu nasza muzyka może szkodzić i nie słuchając się powiedzonka, że "muzyka łagodzi obyczaje", zareaguje wprost przeciwnie.




Co, kiedy mamy zły humor w pracy? Jak muzyką możemy zniwelować nasze negatywne samopoczucie?

- Z pewnością nie należy słuchać muzyki rytmicznej, która nie jest adekwatna do naszego samopoczucia. Możliwe, że w tym przypadku będzie lepiej, gdy wybierzemy dźwięki spokojniejsze, delikatniejsze.


Rozmawiała Anna Wójcik
Władysław Pitak - logopeda medialny i muzykoterapeuta z Koszalina
reporter
PostWysłany: Pią 8:22, 09 Mar 2012    Temat postu:

.


Koszalińskie stowarzyszenie diabetyków szuka pomocy wszędzie. Współpracuje z firmami, które zaopatrują je w glukometry do pomiaru poziomu cukru i tzw. peny do wstrzykiwania insuliny. Potem przekazywane są one lub udostępniane pacjentom. - To najważniejszy sprzęt potrzebny chorym - zwraca uwagę Ewa Juriew - Nakielna, sekretarz koszalińskiego zarządu.

W stowarzyszeniu można wypożyczyć specjalne wagi dietetyczne, które pozwalają sprawnie dobierać i przeliczać tzw. wymienniki węglowodanowe.

Pomagają one cukrzykom w komponowaniu właściwej diety, która w leczeniu cukrzycy i zapobieganiu ciężkim powikłaniom ma podstawowe znaczenie. Stowarzyszenie zaopatruje też chorych w dzienniki samokontroli i inne akcesoria ułatwiające życie z chorobą.
bynajmniej nie narkoman
PostWysłany: Pon 22:52, 27 Lut 2012    Temat postu:

Nie znam tego facia, ale nieźle się reklamuje i w tym jest dobry.
Gość
PostWysłany: Wto 14:55, 11 Paź 2011    Temat postu:

Jestem studentką III roku licencjatu fizjoterapii na UM w Lublinie i piszę pracę licencjacką na temat muzykoterapii, a konkretnie ' Zastosowanie muzykoterapii w postępowaniu fizjoterapeutycznym'. Przeglądałam strony internetowe związane z tym zagadnieniem - oczywiście na razie w celu 'powierzchownego' zapoznania się z problemem muzykoterapii i natrafiłam na Państwa artykuł

Na końcu artykułu widnieje zapis, że "(...)Osoby zainteresowane bibliografią i materiałami terapeutycznymi dot. powyższego tematu proszone są o kontakt.", dlatego też pozwoliłam sobie do Państwa napisać z prośbą o zasugerowanie ciekawych i wartościowych pozycji książkowych, czy to czasopism dotyczących tego problemu. Z góry dziękuję za sugestię i dobre chęci;)

Pozdrawiam, Aleksandra
reporter
PostWysłany: Pon 8:28, 18 Lip 2011    Temat postu:

strony, na których umieszczony jest fotoreportaż

pt:

Słodkie spotkanie opłatkowe u diabetyków w Koszalinie

18 grudnia 2010 r. w Miejskim Oddziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków odbyło się

spotkanie integracyjno-opłatkowe z udziałem kilkudziesięciu członków i ich rodzin



więcej >>>

(fotoreportaż na płatnym serwerze- bez reklam)

www.logos.dt.pl/relaks17



ponadto na bezpłatnych stronach:

http://emedica.republika.pl/relaks17/

http://polarity.republika.pl/relaks17/

http://terapia.republika.pl/relaks17/



oraz forach dyskusyjnych:

http://www.seniorka.fora.pl/kursy-i-szk … .html#1079
.
http://www.dieta.fora.pl/fotografia,53/ … .html#3092
.
http://www.psychoterapia.pun.pl/viewtop … d=505#p505
.
http://www.fobia.fora.pl/anoreksja-buli … .html#5464

.

Wszystkie fotki z uroczystego spotkania są w galerii na stronie:


http://www.seniorka.fora.pl/viewimage.php?i=82
seniorka
PostWysłany: Sob 16:37, 16 Lip 2011    Temat postu: Relaksacja i odprężenie

Trening autogenny
stworzył berliński neurolog, Johannes Heinrich Schultz (1884-1970). W porównaniu z progresywną relaksacją mięśni, skuteczność treningu autogennego jest jednak o wiele słabiej potwierdzona. Nawet jeśli metoda ta pozwala osiągać dobre skutki, trwa to wiele tygodni, a nawet miesięcy, zanim opanuje się podstawowe ćwiczenia.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group