Autor Wiadomość
reporter
PostWysłany: Pon 12:14, 21 Sie 2017    Temat postu:

Wykłady, kursy i szkolenia z muzykoterapii uzdrowiskowej

.
Władysław Pitak - Wykłady i seminaria z muzykoterapii uzdrowiskowej na UMCS w Lublinie




Lublin'2005- Za chwilę Władysław Pitak rozpocznie wykłady z muzykoterapii uzdrowiskowej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki UMCS w Lublinie.




Wykład wstępny Władysława Pitaka dot. muzykoterapii uzdrowiskowej





prof. Andrea Jaworska z UMCS otrzymuje certyfikat Tow. Logos w Koszalinie uprawniający do samodzielnej praktyki w zakresie relaksacji i animacji muzycznej w terapii nerwic i chorób psychosomatycznych.



Ćwiczenie orientacyjno przestrzenne



ćwiczenie orientacyjno-przestrzenne, wyobrażeniowe



Prof Andrea Jaworska i Tatiana Pitak (w pierwszym rzędzie, pierwsza i druga od prawej) oraz studentki UMCS w przerwie miedzy wykładami Władysława Pitaka .



Chwila relaksu ... dla wykładowcy. Władysław Pitak wśród studentek.




Omówienie ćwiczeń relaksacji progresywnej wg Jacobsona



Ćwiczenia izometryczne w pozycji stojącej



ćwiczenie usprawniające kręgosłup




ćwiczenie usprawniające kręgosłup




Aktywizacja po relaksacji może zakończyć się joggingiem lub po prostu tańcem.



Najprzyjemniejszy moment na studiach - zaliczenie przedmiotu i podpisywanie indeksów



prof. Andrea Jaworska dziękuje Władysławowi Pitakowi za wykłady, seminarium w zakresie muzykoterapii uzdrowiskowej.
.
Teresa1
PostWysłany: Czw 15:37, 25 Sie 2016    Temat postu:

Ćwiczę prawie codziennie od kilku lat z płyty dvd zakupionej kiedyś w sanatorium w Kołobrzegu.Autorem opracowania jest pan Władysław Pitak - muzykoterapeuta z Koszalina. Kaseta zawiera dwa ćwiczenia : Trening progresywny Jacobsona i trening autogenny Schultza. Zatrzymam się chwilę nad treningiem Schultza. Wykonywanie tego ćwiczenia nie polega na wyobrażaniu sobie czegokolwiek lecz na wpływaniu na funkcjonowanie swojego ciała silą własnej woli. Autogenia, a nie wizualizacja - powodując zmiany fizjologiczne i morfologiczne w organiźmie człowieka - daje nam uczucie wypoczynku i regenerację fizyczną. Nie będę uzasadniać swojego poglądu ,najlepiej zapoznać się z artykułami W. Pitaka, który jako specjalista w tej dziedzinie jest bardziej wiarygodny ode mnie.
Gość
PostWysłany: Pon 10:14, 16 Kwi 2012    Temat postu:

Nie poleca się wykonywania ćwiczeń treningu autogennego osobom z zaburzeniami emocjonalnymi, mającymi małe poczucie realizmu, uzależnionym od narkotyków lub chorych na autyzm. Nie powinno się wykonywać ćwiczeń podczas stanów gorączkowych.
TA
PostWysłany: Pon 10:12, 16 Kwi 2012    Temat postu:

6

UCZUCIE CHŁODU NA CZOLE

Ostatni etap ćwiczeń standartowych polega na uzyskiwanie wrażenia chłodu na czole. Efekt uzyskujemy w taki sam sposób jak zawsze: poprzez autosugestię w stanie relaksacji. Na tym etapie możemy dodawać sobie własne mantry, w zależności od naszych potrzeb. Na przykład: jeśli masz kompleksy na punkcie swojej urody, możesz sobie powtarzać „Jestem piękny/a”, itp.

Ten etap również trwa dwa tygodnie. W ten sposób cykl ćwiczeń treningu autogennego zamyka się w trzech miesiącach ćwiczeń. Po tym czasie możesz dalej wykonywać ćwiczenia, możesz rozciągnąć czas ćwiczeń do godziny i dłużej. Możesz wykorzystać to, czego się nauczyłeś przy treningu, do medytacji lub do codziennego relaksu.

Powodzenia!
TA
PostWysłany: Pon 10:11, 16 Kwi 2012    Temat postu:

4

KONCENTRACJA NA ODDECHU

Po dobrym opanowaniu poprzednich ćwiczeń przechodzimy do etapu, w którym nauczysz się słuchać własnego oddechu. Przez następne dwa tygodnie ćwiczysz 1-2 razy dziennie, po 10-30 minut.

Przyjmij wybraną pozycję. Oddychaj spokojnie, równo, ale nie na siłę. Pozwól swojemu organizmowi oddychać tak, jak on tego potrzebuje, a Ty słuchaj. Powiedz: „Oddycham równo i spokojnie” i powtarzaj tę sugestię kilka razy.

5

UCZUCIE CIEPŁA W OKOLICACH SPLOTU SŁONECZNEGO

Kolejny etap polega na wywoływaniu wrażeń ciepła w okolicach splotu słonecznego. Odradzamy stosowanie tych ćwiczeń osobami z chorobami narządów wewnętrznych, takich jak wrzody przewodu pokarmowego. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem.

Po przyjęciu wybranej przez siebie pozycji relaksacyjnej, rozluźnieniu i uspokojeniu oddechu, skup swoją uwagę na okolicach splotu słonecznego. Spróbuj poczuć, jak Twój brzuch, od mostka po pępek, wypełnia ciepło. Powtarzaj swobodnie: „Mój brzuch staje się coraz cieplejszy”. Powtarzaj tak kilka razy, możesz też inaczej sformułować to zdanie. Na koniec powiedz sobie: „Jestem spokojny” i poczuj, jak Twoje ciało wypełnia spokój i ciepło.

Po dwóch tygodniach regularnych ćwiczeń przechodzimy do następnego etapu.
TA
PostWysłany: Pon 10:10, 16 Kwi 2012    Temat postu:

3
KONCENTRACJA NA RYTMIE WŁASNEGO SERCA

Następny, trzeci etap treningu autogennego, polega na opanowaniu umiejętności wsłuchiwania się w bicie własnego serca. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe. Przyjmij wybraną pozycję. Rozluźnij się i uspokój. I… słuchaj! Spokojnie słuchaj bicia własnego serca. Powiedz: „Moje serce bije równo i spokojnie”, powtarzaj to sobie co jakiś czas. Jeśli nie czujesz bicia swojego serca, możesz położyć na nim rękę, albo spróbować najpierw poczuć puls np. na tętnicy szyjnej.

(Pamiętaj, że drobne nierówności w biciu serca są jak najbardziej normalne!)

Ten etap trwa również dwa tygodnie. Ćwicz 1-3 razy dziennie. Możesz wydłużać czas ćwiczeń.
TA
PostWysłany: Pon 10:08, 16 Kwi 2012    Temat postu:

2
ODCZUWANIE CIEPŁA WŁASNEGO CIAŁA


Przyjmij wybraną przez siebie pozycję relaksacyjną. Rozluźnij się i uspokój. Staraj się usłyszeć sygnały wysyłane do Ciebie z Twojego ciała. Skup się na swojej prawej nodze. Poczuj, jak bardzo jest ciepła. Następnie powtarzaj wolno i jakby biernie: „Moja prawa noga jest ciepła, bardzo ciepła…”. Tak samo jak w poprzednim etapie, to samo powiesz do wszystkich kolejnych części ciała, a na koniec do całego swojego ciała. Na koniec powiedz: „Jestem spokojny” i poczuj, jak spokój i ciepło wypełniają całe Twoje ciało.

Uczucie ciepła, które odczuwasz, to nic innego, jak rozluźnienie naczyń krwionośnych. Dla niektórych ten etap jest trudny do opanowania, dlatego nie martw się, jeśli nawet po tygodniu ćwiczeń nie będziesz umiał poczuć ciepła własnego ciała. Najważniejszym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi, jest cierpliwość.

Ten etap również powinien trwać dwa tygodnie, w ciągu których wykonujesz ćwiczenia równie często: 1-3 razy dziennie po 5-20 minut.
TA
PostWysłany: Pon 10:06, 16 Kwi 2012    Temat postu:

1
WYWOŁYWANIE CIĘŻARU CIAŁA

Przyjmij wybraną przez siebie pozycję. Zamknij oczy, rozluźnij się, skup się na sygnałach wysyłanych z Twojego ciała.
Poczuj, jak Twoje ciało, teraz głęboko rozluźnione, ciąży swoim naturalnym ciężarem.

Powtarzaj w myślach:
„Moja prawa noga jest ciężka…” i poczuj, jak delikatnie Twoja noga sama odczuwa swój ciężar.

Następnie powiedz: „Moja lewa noga jest ciężka, bardzo ciężka…” i poczuj, jak i ona ciąży swoim własnym ciężarem.

Tak samo powiedz sobie w myślach o swoich rękach, łopatkach, tułowiu, biodrach, głowie.

W końcu powiedz spokojnie: „Moje ciało jest ciężkie” i skup się na odczuwaniu swojego własnego ciężaru.

Powiedz sobie: „Jestem spokojny” i poczuj, jak Twoje ciało wypełnia spokój i relaks.

Nie powtarzaj niczego na siłę – jeśli trudno Ci się rozluźnić, bo zamiast rozmawiać ze swoim ciałem rozkazujesz mu, po prostu wycisz się na moment i zacznij za chwilę. Nie spiesz się nigdzie, to powinien być Twój czas tylko dla siebie.

Nie przejmuj się, jeśli na początku nie będziesz umiał się rozluźnić. Po to właśnie jest ten trening, abyś nauczył się cierpliwości w stosunku do samego siebie. Tylko ćwiczenia wykonane z cierpliwością przyniosą Ci oczekiwane rezultaty, czyli spokój ducha i opanowanie.

Seans poświęcony odczuwaniu własnego ciężaru powinien trwać około 5-20 minut. Ćwiczenia powtarzamy trzy razy dziennie.

Ten etap treningu autogennego powinien trwać dwa tygodnie. Po upływie tego czasu przechodzimy do następnego etapu, w którym nauczysz się odczuwać ciepło emitowane przez Twoje ciało.
TA
PostWysłany: Pon 10:05, 16 Kwi 2012    Temat postu: Trening autogenny

JAK STOSOWAĆ TRENING AUTOGENNY?


Aby wykorzystać wspaniałe możliwości, jakie daje nam trening autogenny…

· Stosuj trening regularnie. To jest najważniejsze kryterium powodzenia tej metody relaksacji. Na początku ćwiczymy często, 1-3 razy dziennie. Trening powinien trwać od 5 do 10 minut. Potem można stosować rzadsze i dłuższe seanse.

· Nie wykonuj treningu na siłę! Trening autogenny ma służyć relaksacji! Nie możesz krzyczeć na siebie w duchu „Rozluźnij się!”, bo to nic nie da. Próbuj raczej zauważyć, że Twoje ciało już się rozluźniło. Bądź bierny i słuchaj swojego ciała.

Teraz, kiedy już doskonale orientujesz się w obowiązujących zasadach, możemy przystąpić do treningu.

Spośród czterech niżej wymienionych pozycji wybierz dla siebie najlepszą:

POZYCJA LEŻĄCA – połóż się wygodnie na łóżku, pod głowę połóż małą poduszeczkę. Ramiona nieznacznie odchylone od tułowia, łokcie zgięte pod kątem prostym. Można być w ubraniu albo przykryć się lekkim kocem. Odpręż się i zamknij oczy.

POZYCJA PÓŁSIEDZĄCA W FOTELU – idealna, jeśli lubisz relaksować się w głębokim fotelu. Usiądź, opierając wygodnie głowę, ręce połóż na poręczach. Nogi połóż swobodnie na podłodze, nie krzyżując ich. Zamknij oczy.

POZYCJA DOROŻKARSKA – usiądź na taborecie, pufie lub na krześle bez oparcia. Tułów lekko odchyl do tyłu względem bioder. Plecy zaokrąglone, głowa powinna lekko zwisać w dół. Nogi zgięte w kolanach, lekko rozstawione, rozchylone stopy tworzą względem siebie kąt rozwarty. Rękami zgiętymi w łokciach podpieramy się o wewnętrzną część ud. Dłonie luźno oparte o uda. Oczy zamknięte.

POZYCJA STOJĄCA – polecana raczej po kilku tygodniach praktykowania treningu, jako że na początku może być trudno osiągnąć skupienie. Stań swobodnie na lekko rozchylonych nogach, opuść swobodnie ramiona, pochyl lekko głowę i zamknij oczy. Rozluźnij mięśnie ramion i karku. Plecy powinny być proste, ale nie sztywne.

Teraz, kiedy już wiesz, jaka pozycja byłaby najlepsza dla Twojej relaksacji, czas omówić dokładnie cały przebieg treningu.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group