Autor Wiadomość
Diabetyk.pl
PostWysłany: Czw 8:41, 01 Lis 2012    Temat postu:

MIKROKRĄŻENIE PRZYCZYNĄ POWIKŁAŃ |cukrzyca powikłania| |5

Amputacje, jakie miały miejsce w grupie pacjentów uczestniczących w badaniu FIELD, częściej wykonywano u mężczyzn, z dłuższym czasem trwania cukrzycy, wyższym ciśnieniem skurczowym, palących papierosy, mających w wywiadzie rozpoznane choroby układu sercowo-naczyniowego, mających inne powikłania związane z mikrokrążeniem oraz stosujących większe dawki insuliny.
W badaniu FIELD wykazano także korzyści dla mikrokrążenia w odniesieniu do naczyń zaopatrujących siatkówkę. Spośród wszystkich 872 zabiegów laseroterapii, jakie wykonano u pacjentów uczestniczących w badaniu FIELD, 535 dotyczyło osób z grupy placebo, a 337 osób z grupy otrzymującej fenofibrat (redukcja o 37%).|

Cukrzyca jest schorzeniem ogólnoustrojowym przebiegającym z zaburzeniami metabolicznymi, które są szczególnie niebezpieczne dla układu krążenia, nerek, oczu oraz układu nerwowego.
Bardzo ważne jest staranne przestrzeganie diety – istotne jest zwrócenie uwagi nie tylko na ograniczenie tłuszczów nasyconych i węglowodanów, ale także na objętość porcji. Najprostsza rada brzmi: zjedz 50% tego, co masz na talerzu, a będziesz o 100% zdrowszy!

dr n. med. Krystyna Knypl
Diabetyk.pl
PostWysłany: Czw 8:40, 01 Lis 2012    Temat postu:

MIKROKRĄŻENIE PRZYCZYNĄ POWIKŁAŃ |cukrzyca powikłania| |4

U pacjentów z cukrzycą występuje 25 razy większe ryzyko amputacji kończyny dolnej w porównaniu z osobami bez cukrzycy, co powoduje, że od 40% do 70% wszystkich przeprowadzanych na świecie amputacji kończyn wykonuje się u osób z cukrzycą. Inne dane mówią, że co 30 sekund na świecie przeprowadzana jest amputacja stopy z powodu cukrzycy.
Koszty leczenia stopy cukrzycowej są bardzo wysokie. W krajach rozwiniętych sięgają one 20% wszystkich nakładów przeznaczanych na leczenie cukrzycy, a w krajach rozwijających się z powodu gorszej opieki nad pacjentami z cukrzycą mogą sięgać nawet 40% budżetu. W Stanach Zjednoczonych koszt leczenia owrzodzeń w przebiegu cukrzycy wynosi od 7 do 10 tys. dolarów, a koszt amputacji – 65 tys. dolarów.

Częstość występowania stopy cukrzycowej w Polsce nie jest dokładnie znana, jednak na podstawie innych danych szacuje się, że powikłaniem tym może być dotkniętych aż 100 tys. osób. Wśród Polaków stopa cukrzycowa rozwija się najczęściej u mężczyzn (55%) w wieku 55–65 lat, a czas trwania cukrzycy wynosi u nich około 12 lat. Na świecie odsetek amputacji wśród chorych z wieloletnią i źle kontrolowaną cukrzycą wynosi 5,6–7%, podczas gdy u polskich pacjentów jest on prawie dwukrotnie większy. Chorzy po amputacji powyżej kostki żyją na ogół tylko trzy – pięć lat.

ZAPOBIEGANIE – WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Bardzo ważna jest znajomość zasad dotyczących trybu życia i zwyczajów, które w istotny sposób mogą chronić stopy pacjenta z cukrzycą (ramka). Diabetyk nie powinien: nosić butów o spiczastym zakończeniu lub szpilek ani obcisłych skarpetek, używać do mycia stóp gorącej wody, ogrzewać stóp grzejnikiem lub termoforem, chodzić boso.
Osoby chore na cukrzycę powinny ponadto okresowo poddawać się kontroli lipidogramu, a w razie stwierdzenia zaburzeń – odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu. Dobór leku zawsze leży w gestii lekarza prowadzącego. Leczenie zaburzeń lipidowych u diabetyków wymaga bardzo wnikliwej oceny lipidogramu.

Badanie FIELD jest pierwszą dużą próbą kliniczną, która wykazała zmniejszenie ryzyka amputacji kończyn dolnych w przebiegu cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych fenofibratem. Wykazano, że średnio pięcioletnie leczenie fenofibratem spowodowało zmniejszenie ryzyka amputacji kończyny dolnej o 38%, w głównej mierze w następstwie zmniejszenia ryzyka zależnego od zmian w mikrokrążeniu. Zmniejszenie ryzyka amputacji w tego rodzaju przypadkach wynosiło aż 47%, i było statystycznie znamienne.
Diabetyk.pl
PostWysłany: Czw 8:39, 01 Lis 2012    Temat postu:

MIKROKRĄŻENIE PRZYCZYNĄ POWIKŁAŃ |cukrzyca powikłania| |3

WYSOKIE RYZYKO POWIKŁAŃ
U pacjentów ze źle kontrolowaną cukrzycą występuje bardzo wysokie ryzyko powikłań związanych zarówno z większymi naczyniami krwionośnymi, jak i ze zmianami w mikrokrążeniu. Zmiany w obszarze małych naczyń krwionośnych skóry, oczu lub nerek powodują obniżenie jakości życia, natomiast zmiany w obrębie naczyń większego kalibru mogą prowadzić do zawałów serca lub udarów mózgu, które są schorzeniami bezpośrednio wpływającymi na długość życia.
Wykrywanie zmian w mikrokrążeniu w obrębie naczyń siatkówki jest możliwe przez badanie okulistyczne dna oczu. Badanie takie powinien przejść każdy pacjent przynajmniej raz w roku. Kontrolowanie stanu nerek prowadzone jest przez badanie ogólne moczu, oznaczanie mikroalbuminurii oraz stężenia kreatyniny we krwi. Natomiast do oceny występowania zaburzeń mikrokrążenia w skórze bardzo ważna jest obserwacja funkcjonowania organizmu przez samego pacjenta.

Utrzymujący się długo wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz nerwów obwodowych zaopatrujących skórę stóp. Stopniowo rozwijają się zaburzenia czucia wskutek neuropatii, która dotyka około 20% pacjentów z cukrzycą. Ważnym sygnałem jest pojawienie się takich dolegliwości, jak: mrowienie, drętwienie, pieczenie, a w dalszym etapie osłabienie lub brak czucia w stopach. Dolegliwościom tym często towarzyszy obniżenie temperatury stopy lub nogi oraz zmiany zabarwienia skóry stopy, takie jak zaczerwienienie, zasinienie. Następuje także upośledzenie wydzielania potu. Ponadto pojawiają się bóle nóg przy chodzeniu lub w spoczynku. Wskutek braku czucia pacjenci przestają odczuwać urazy stóp, co stwarza warunki do powstawania małych, niegojących się ranek.
Diabetyk.pl
PostWysłany: Czw 8:38, 01 Lis 2012    Temat postu:

MIKROKRĄŻENIE PRZYCZYNĄ POWIKŁAŃ |cukrzyca powikłania| |2

Zespół zaburzeń, na który składa się podwyższony poziom triglicerydów, obniżone stężenie cholesterolu HDL oraz obecność we krwi tzw. małych gęstych LDL, został nazwany dyslipidemią aterogenną. W praktyce dnia codziennego nie oznacza się małych gęstych LDL, jednak wiadomo, że przy poziomach triglicerydów powyżej 130 mg% wzrasta stężenie małych gęstych LDL kosztem prawidłowych cząsteczek LDL. Małe gęste LDL wpływają zaś na rozwój miażdżycy.
Dyslipidemia aterogenna szczególnie często występuje u osób z cukrzycą oraz z zespołem metabolicznym towarzyszącym nadwadze i otyłości.

EPIDEMIA CUKRZYCY

Na świecie żyje około 200 mln, a w Polsce około 2 mln ludzi z cukrzycą. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi tej stale rozszerzającej się epidemii, są: siedzący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość. Szacuje się, że liczba pacjentów z cukrzycą może wzrosnąć do 333 mln w 2025 r.
U wielu pacjentów z cukrzycą, w szczególności gdy kontrola poziomu glukozy nie jest zadowalająca, dochodzi do rozwoju powikłań narządowych. U ich podłoża leżą zmiany naczyniowe na tle rozwijającej się miażdżycy. W następstwie zmian w naczyniach krwionośnych mogą rozwijać się takie komplikacje, jak: udar mózgu, choroba wieńcowa, retinopatia, nefropatia oraz choroby tętnic obwodowych. Komplikacje te występują w późnych stadiach choroby. Wcześniejsze stadia są niezauważalne, dotyczą bowiem bardzo drobnych naczyń krwionośnych, które tworzą tzw. mikrokrążenie.
Mikrokrążenie jest częścią układu krążenia zlokalizowaną pomiędzy układem żylnym i tętniczym, obejmującą naczynia włosowate, tętniczki, drobne żyłki, naczynia chłonne oraz zespolenia tętniczo-żylne. Podstawowe funkcje mikrokrążenia to wymiana substancji odżywczych i metabolitów między krwią a tkankami, ochrona przed zbyt dużymi wahaniami ciśnienia hydrostatycznego w kapilarach i zmniejszenie oporu obwodowego.
Rozmieszczenie sieci kapilar jest zróżnicowane w poszczególnych narządach i zależy od intensywności przemiany materii oraz zaopatrywania w tlen poszczególnych tkanek. Bogatą sieć kapilar mają więc takie narządy, jak serce, mózg, wątroba, nerki.
Zmiany w mikrokrążeniu w przebiegu cukrzycy mają początkowo charakter czynnościowy, potem zaś dochodzi do rozwoju zmian organicznych. Najwcześniejsze zmiany w mikrokrążeniu polegają na zaburzeniach przepływu krwi w skórze pomiędzy łożyskiem odżywczym a termoregulacyjnym. Czynnościowe zaburzenia mikrokrążenia nasilają się w miarę trwania cukrzycy.
Diabetyk.pl
PostWysłany: Czw 8:37, 01 Lis 2012    Temat postu: MIKROKRĄŻENIE PRZYCZYNĄ POWIKŁAŃ

MIKROKRĄŻENIE PRZYCZYNĄ POWIKŁAŃ |cukrzyca powikłania| |1

Cholesterol jest wskaźnikiem budzącym nieustanne zainteresowanie zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Po opublikowaniu w latach 90. słynnego badania „The Scandinavian Survival Simvastatin Study”, zwanego popularnie badaniem 4S – które po raz pierwszy w historii wykazało pożytki płynące z obniżenia podwyższonego poziomu cholesterolu – zapanowało przekonanie, że wystarczy obniżyć cholesterol, a ludzie będą żyli długo i szczęśliwie. Poza simwastatyną wprowadzono do lecznictwa inne leki z grupy statyn, takie jak atorwastatyna, fluwastatyna, prawastatyna czy rosuwastatyna. W niektórych krajach leki z grupy statyn stały się dostępne nawet bez recepty. Sytuacja taka obniżała motywację do przestrzegania diety, każdy bowiem mógł łatwo sięgnąć po tabletkę, która teoretycznie miała zlikwidować skutki nadmiernej konsumpcji.





NOWE SPOJRZENIE NA CHOLESTEROL


Wiele osób, zażywając wspomniane preparaty, uzyskiwało obniżenie cholesterolu, jednakże bardziej szczegółowe badanie lipidów krwi, nazywane lipidogramem, obejmujące oznaczenie poszczególnych frakcji cholesterolu i triglicerydów, wykazywało, że wpływ statyn na poszczególne parametry nie jest równomierny.
Statyny bardzo dobrze obniżały tzw. zły cholesterol, czyli frakcję LDL, natomiast w mniejszym stopniu wpływały na stężenie triglicerydów. Tymczasem u wielu osób występuje zbyt niski poziom tzw. dobrego cholesterolu, czyli frakcji HDL, oraz podwyższony poziom triglicerydów, mimo względnego obniżenia frakcji LDL cholesterolu podczas terapii lekami grupy statyn.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group