Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Wto 11:30, 18 Gru 2012    Temat postu:

...
diabetyk.pl
PostWysłany: Czw 9:22, 08 Lis 2012    Temat postu:

Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Polskie Stowarzyszenie Diabetyków we współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz Kliniki Nefrologii CMKP Szpital Bielański i Europejski Instytut Nawodnienia zapraszają na:

warsztat dla diabetyków, który odbędzie się 12 listopada br. o godzinie 14.00 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie

FAKTY I MITY NA TEMAT ODŻYWIANIA I NAWODNIENIA ORGANIZMU OSÓB Z CUKRZYCĄ TYPU 2

Na cukrzycę w Polsce choruje już ponad 2,6 mln osób, czyli 6% społeczeństwa. W tej grupie aż 85% stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. Ich dieta to często lista wyrzeczeń – czy tak rzeczywiście musi być?

Recepta w płynie

Około 60% ludzkiego organizmu składa się z wody, która odgrywa ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych m.in. trawieniu, transporcie składników odżywczych do komórek i regulacji temperatury ciała. Codziennie organizm traci w wyniku m.in. pocenia się, oddychania i wydalania około 2-3 litrów wody, którą trzeba regularnie uzupełniać. Czy z napojów diabetykom do dyspozycji pozostaje tylko woda? Czy można czerpać ją z innych źródeł?

Przejście na dietę – co tak naprawdę oznacza dla chorego?

Do tej pory mówiąc o cukrzycy skupiano się głównie na eliminacji rozmaitych produktów, które zostały uznane za niezdrowe. Czy jednak rezygnacja z ulubionych przekąsek rzeczywiście jest jedynym rozwiązaniem? Czy chorzy na cukrzycę naprawdę muszą rezygnować z wszelkich przyjemności związanych z jedzeniem ulubionych dań i spożywaniem ulubionych napojów?

Na te i inne pytania związane z chorobą cukrzycową odpowiedzą:
 Prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością
 Dr Dorota Daniewska z Kliniki Nefrologii CMPK Szpital Bielański

Z poważaniem

Andrzej Bauman
Prezes Zarządu Głównego
Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
diabetyk.pl
PostWysłany: Czw 9:18, 08 Lis 2012    Temat postu: Diabetyk na fali

Audycja w radio WNET

Diabetyk na fali

Zbliża się Światowy Dzień Cukrzycy (14 listopada), który jest doskonałą okazją, aby problem tej społecznej choroby przybliżyć społeczeństwu. Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze, aby zwiększyć jego świadomość dotyczącą objawów cukrzycy, przyczyn jej powstania i sposobów skutecznego leczenia. Po drugie, aby uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby i problemy osób na nią chorujących.



Trudu pracy na rzecz zwiększenia świadomości społecznej, edukacji diabetyków oraz polepszenia jakości ich życia podejmują się stowarzyszenia pacjenckie, fundacje czy federacje. Jest to praca mozolna, niełatwa, wymagająca zaangażowania i systematyczności w codziennych działaniach. Natomiast od święta organizacje te starają się rozpowszechniać tematy związane z cukrzycą w bardziej medialnych przedsięwzięciach. Jednym z nich jest w tym roku „słodki tramwaj”. O inicjatywie tej oraz o innych działaniach (tych codziennych i tych okazjonalnych) porozmawiamy podczas audycji z Elżbietą Gnas (Prezes Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków), Moniką Zamarlik (Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę) oraz edukatorką Beatą Stepanow (Dyrektor Centrum Edukacji Specjalistycznej Opieki Medycznej w Kleczewie).

Tagi: audycja • cukrzyca • diabetyk • diabetyk na fali • moja cukrzyca • radio • radio WNET .

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group