Autor Wiadomość
Ula G.
PostWysłany: Śro 8:58, 27 Cze 2012    Temat postu:

Witam,

chciałabym się skonsultować w sprawie córki. W sierpniu kończy dwa latka. Jest wesołym, pogodnym, kontaktowym dzieckiem.

Artykułuje dużo głosek: k, l, m, t, g, b.

problem polega na tym, że bardzo mało mówi: mama, tata, własne określenie dziadka, aba (żaba), kaka (kaczka), dodatkowo określa dźwięki wydawane przez zwierzątka. Wszystko czego chce potrafi natomiast pokazać.

Chciałabym się umówić na wizytę, żeby mógł Pan ocenić czy jest to jej "uroda", czy jakieś zaburzenie.

pozdrawiam
Ula G.
Guzik
PostWysłany: Pią 8:46, 16 Wrz 2011    Temat postu:

Tabletki przeciwbólowe zwiększają ryzyko

Ryzyko zawału i udaru jest większe u chorych na cukrzycę, a także otyłych. Prof. Guzik podkreślał, że są zwolennicy i przeciwnicy różnych diet, jednak tak naprawdę, badania dowodzą, że nie ważne, którą z nich wybierze pacjent, istotne jest to, aby zredukował ilość przyjmowanych kalorii.

Na cukrzycę choruje i jest z tego powodu leczonych 5 % Polaków, jednak kilkaset tysięcy nie wie, że już zachorowało lub choroba zaraz u nich się pojawi. Prof. Tomasz Zdrojewski ubolewa, że lekarze rodzinni nie diagnozują szczegółowo pacjentów, którzy mają lekko podwyższony poziom cukru we krwi. – To mogłoby spowodować wcześniejsze wykrywanie tej choroby - mówił .

Jednak nie tylko cukrzyca i nadwaga zwielokrotniają ryzyko. – Aż dwukrotnie zwiększa ryzyko udaru nadużywanie leków przeciwbólowych, zwłaszcza ibuprofenu – poinformował prof. Naruszewicz. Tymczasem Polacy przodują w Europie pod względem zażywania leków przeciwbólowych.
seniorka
PostWysłany: Sob 16:47, 16 Lip 2011    Temat postu:

PPP Krystyna Kasper - nr 1 okręg 40 - YouTube

28 Wrz 2011 – Debata radiowa w Koszalinie - 25.09.2011.
Autor materiału: Władysław Pitak.

http://www.youtube.com/watch?v=00p2p9XijNE
seniorka
PostWysłany: Śro 20:15, 19 Sty 2011    Temat postu:

Afazja jest bardzo trudnym doświadczeniem zarówno dla samego pacjenta, jak i dla jego najbliższych. Dlatego też w przypadku jej wystąpienia bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii. W zależności od rodzaju afazji podejmuje się nieco inne czynności. Najczęściej pacjentem opiekuje się neurolog, neurologopeda i neuropsycholog. Czasem pacjenta trzeba po prostu ponownie nauczyć wypowiadania się (tzw. reedukacja mowy).

Rokowanie bywa też różne i uzależnione jest od typu afazji oraz od sposobu w jaki doszło do uszkodzenia mózgu. Uważa się, że dość dobrze rokują pacjenci po przebytym udarze mózgu. U nich bowiem zazwyczaj stopniowo powracają czynności mowy, jak i ustępuje wywołany udarem paraliż ciała.

To, co również ważne w procesie rehabilitacji, to życzliwość i cierpliwość ze strony otoczenia (personelu szpitala i bliskich). Chorzy bowiem naprawdę albo nie zdają sobie sprawy z tego, co mówią (a. Wernickego), albo też nie potrafią się wypowiedzieć mimo chęci (a. Broka). Prowadzi to często do frustracji obu stron.


Jednak, aby chorzy zaczęli stopniowo odzyskiwać utracone zdolności komunikacyjne, potrzebują dużo pomocy, stymulacji i cierpliwości. Zatem, pamiętajmy, że chory nie chce nam zrobić na złość. A afazja może się przytrafić naprawdę każdemu, niezależnie od wieku, inteligencji, sposobu bycia. Każdemu też należy się wówczas pomoc i zrozumienie. Bowiem tylko dzięki temu oraz ciężkiej pracy rehabilitacyjnej osoby te mają szansę na nowo zacząć się normalnie komunikować.

fot. iStockphoto/Thinkstock
seniorka
PostWysłany: Śro 20:14, 19 Sty 2011    Temat postu:

Drugim rodzajem afazji jest afazja Wernickego, zwana inaczej czuciową. W tym przypadku, pacjenci mają właściwie zachowaną zdolność mówienia i wysławiania się, jednak nie rozumieją mowy własnej ani czyjejś. Problemem jest także to, że pacjenci, nie rozumiejąc wypowiadanych przez siebie słów, często mówią w sposób bezsensowny, pojawia się słowotok, nie dają innym dojść do głosu, albo też wyrazów i wypowiedzi jest tak dużo, że mowa chorego przypomina „sałatkę słowną”.

Pacjenci tacy zamieniają całe słowa na inne, albo pojawiają się parafazje głoskowe (np. bułka – pułka), równie częste są neologizmy lub zlepki wyrazowe, a czasem dołączają dodatkowe sylaby na końcu zdania (nadprodukcja). W afazji Wernickiego zatem nie sposób mówienia ulega zaburzeniom, ale treść oraz rozumienie. Zatem pacjent zniekształca to, co mówi, a mimo to jego mowa jest płynna. Zaburzeniu, podobnie jak w afazji Broka, ulega także czytanie i pisanie. W afazji Wernickego jednak pacjent najczęściej nie jest świadomy swoich problemów. Dlatego też nie kontroluje tego, co mówi.


Oczywiście poza tymi dwoma głównymi rodzajami afazji istnieją także typy pośrednie, mieszane. W afazjach transkorowych, na przykład, pacjent nie rozumie (jak w a. Wernickego), nie mówi (jak w a. Broka), ale powtarza bez problemu. W afazjach podkorowych z kolei zaburzeniom nie ulega ani pisanie ani czytanie. Zatem, jako, że rodzajów afazji jest całe mnóstwo, objawy i zniekształcenia bywają naprawdę różne i trudno mówić o afazji jako o jednym jednolitym uszkodzeniu funkcji mowy.
seniorka
PostWysłany: Śro 20:14, 19 Sty 2011    Temat postu:

Najbardziej poznana jest afazja Broka, zwana inaczej afazją ruchową.

Przejawia się ona zaburzeniami ekspresji słownej. Oznacza to, że pacjenci mają trudności z wypowiadaniem się. Najczęściej dotyczy to zwłaszcza wypowiadania dłuższych wyrazów i zdań, podczas gdy wypowiadanie głosek przebiega poprawnie. W przypadku afazji Broka mówienie przypomina trochę sylabizowanie lub skandowanie. Osoby są w stanie wypowiedzieć najwyżej 3 do 4 słów w jednej nieprzerwanej wypowiedzi.

Utracie ulega też płynność i melodia mowy. Pojawiają się też znaczne problemy z formułowaniem wypowiedzi spontanicznych. Osoby często nie potrafią też zachować prawidłowych form gramatycznych, a także kurczy się ich zasób słownictwa. W afazji Broka także pisanie i czytanie może ulec zniekształceniom. Co istotne jednak, pacjenci najczęściej są świadomi swojego problemu. Zaburzeniu ulega sama ekspresja mowy, ale rozumienie mowy (np. czyichś wypowiedzi) pozostaje niezaburzone.
seniorka
PostWysłany: Śro 20:13, 19 Sty 2011    Temat postu: Afazja - czyli o zaburzeniach funkcji mowy

Mowa i język stanowią podstawę w procesie komunikacji między ludźmi. Niestety, uszkodzenie pewnych obszarów mózgu, na przykład w wyniku wypadku samochodowego czy udaru, może doprowadzić do zaburzenia tej podstawowej umiejętności. Mamy wówczas do czynienia z afazją.

Afazja bywa definiowana bardzo różnie. Dawniej uważano, że jest to uszkodzenie czynności mowy powstałe na skutek uszkodzenia półkuli dominującej dla ośrodka mowy (czyli lewej półkuli). Obecnie jednak, nowsze ujęcia akcentują to, że właściwie cały mózg odpowiada za język, a nie tylko pojedyncze jego obszary. Zatem nadal lewa półkula mózgu jest głównie odpowiedzialna za mowę, ale już nie wyłącznie.

Dziś wiadomo, że połączenia i współpraca międzypółkulowa jest zbyt skomplikowana, by lokalizować afazję wyłącznie w jednej z nich. Dlatego też afazję definiuje się dzisiaj jako zaburzenie komunikacji w formie ustnej, pisemnej lub obydwu, które najczęściej jest spowodowane uszkodzeniem lewej półkuli mózgu. Termin afazja łączy wiele objawów manifestujących się w pojedynczym bądź w kilku aspektach użycia języka. W zależności od miejsca uszkodzenia i objawów wyróżniamy kilka rodzajów afazji.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group