Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Wto 11:49, 18 Gru 2012    Temat postu:

a w Moszalinie u cukrzycków jest taka jedna jurna małpka co to nie bierze insulity tylko kamapko poja soirytem
Teresa
PostWysłany: Wto 23:27, 03 Sty 2012    Temat postu:

Cukrzycę można wykryć dzięki badaniu stężenia glukozy w próbce krwi na czczo Rolling Eyes (tzn.8 godzin po ostatnim posiłku) a rozpoznanie opiera się zwykle na powtarzanych pomiarach.
W niektórych przypadkach może być konieczny test obciążenia glukozą. Razz
elunia
PostWysłany: Pon 14:04, 14 Lis 2011    Temat postu:

O tym, jak ważne jest wczesne wykrywanie zaburzeń metabolizmu glukozy przypomina polska Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą. Z badań zleconych przez nią w 2010 r. wynika bowiem, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,6 mln osób, ale 700-750 tys. z nich może nie wiedzieć o swojej chorobie i nie leczy się.

Co więcej, jedna piąta Polaków nigdy nie miała badanego poziomu glukozy we krwi, podczas gdy pomiary te są niezbędnym elementem diagnostyki cukrzycy. Eksperci szacują, że do 2030 r. liczba chorych na cukrzycę w naszym kraju może wzrosnąć do 4,8 mln.
strzykawka
PostWysłany: Sob 15:17, 22 Sty 2011    Temat postu: Podawanie preparatów insuliny

Podawanie preparatów insuliny

Preparaty insuliny w normalnym leczeniu podaje się podskórnie, za pomocą pena (pióra insulinowego) lub coraz rzadziej strzykawki.

Istnieją również bezigłowe iniektory, a na początku 2006 roku wprowadzono do lecznictwa insulinę do inhalacji (w aerozolu np. Exubera firmy Pfizer).

Podawana insulina ma naśladować naturalny rytm wydzielania insuliny przez trzustkę – a więc pewne bazowe zapotrzebowanie (pokrywane insuliną długodziałającą) oraz insulinę potrzebną do zrównoważenia posiłków (insulina ludzka lub szybkodziałające analogi insuliny).

Tzw. intensywna insulinoterapia oznacza dostosowywanie na bieżąco przez chorego ilości insuliny do spożywanych posiłków, wysiłku fizycznego i innych czynników – w odróżnieniu od terapii tradycyjnej, w której to posiłki i tryb życia są dostosowane do wstrzykiwanej insuliny.
Specjalnym trybem leczenia jest podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej.

Pompa insulinowa zapewnia stały podskórny dopływ insuliny (zwykle szybkodziałającego analogu lub insuliny ludzkiej) i pozwala na najlepsze wyrównanie glikemii spośród rozwiązań dostępnych na rynku, zwłaszcza przy zmiennym dobowym zapotrzebowaniu podstawowym na insulinę, wymaga jednak dużego zaangażowania chorego we własną terapię, a źle stosowana grozi kwasicą ketonową.
strzykawka
PostWysłany: Sob 15:16, 22 Sty 2011    Temat postu:

Preparaty insuliny


Przez wiele lat stosowano preparaty insuliny pochodzenia zwierzęcego, izolowane z trzustek bydlęcych i świńskich. Insuliny te różnią się od ludzkiego białka odpowiednio trzema i jednym aminokwasem. Od lat 80. XX w. większość dostępnych preparatów insuliny jest pochodzenia biotechnologicznego – insulinę wytwarzają genetycznie modyfikowane bakterie Escherichia coli lub drożdże Saccharomyces cerevisiae. W ten sposób wytwarza się insulinę ludzką oraz analogi insuliny, o kilku podstawieniach aminokwasowych, które nadają insulinie pożądane właściwości.

Analogi insuliny lispro (np. Humalog) i aspart (np. NovoRapid) podane podskórnie działają dużo szybciej niż insulina ludzka, z wyraźniejszym szczytem działania.

Są też analogi długodziałające, jak glargina (np. Lantus) i detemir (np. Levemir), powoli się uwalniające. Wcześniej uzyskiwano podobny efekt sporządzając zawiesiny z dodatkiem protaminy (tzw insuliny NPH – Neutral Protamine Hagedorn, czyli np.: Gensulin N, Humulin N, Insulatard) lub cynku. ]

Różne preparaty insulin zaczynają działać od 15 min. do 6 godzin po wstrzyknięciu, działają przez 3 do 24 godzin, szczyt aktywności mają od 1 godz. do 14 godz. po podaniu lub są pozbawione wyraźnego szczytu działania.
strzykawka
PostWysłany: Sob 15:15, 22 Sty 2011    Temat postu: Leczenie cukrzycy - insulinoterapia

Stężenie glukozy we krwi zmienia się bardzo dynamicznie. W związku z tym we wszystkich typach cukrzycy najlepsze wyniki leczenia osiąga się przy aktywnym udziale chorego w leczeniu. Wyedukowany chory, prowadzący odpowiedni tryb życia i dostosowujący samodzielnie terapię do zapotrzebowania ma dużą szansę uniknięcia powikłań.

Liście stewii od stuleci wykorzystuje się w Ameryce Południowej w tradycyjnej medycynie indiańskiej do terapii cukrzycy[21].

Prowadzone są badania nad zawartym w nich związkiem, rebaudiozydem A[21]. Mechanizm hipoglikemizujący stewii jest niejasny[22] i występuje wyłącznie przy podwyższonym stężeniu glukozy w surowicy[23].

Insulinoterapia

Insulinoterapia to podstawowe leczenie dla chorych na cukrzycę typu 1. Ma również zastosowanie u chorych na cukrzycę typu 2, u których nie wystarcza odpowiednia dieta, tryb życia i doustne leki przeciwcukrzycowe oraz u kobiet z cukrzycą ciążową.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group