Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zaburzenia lipidowe problemem coraz większej liczby Polaków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Cukrzyca i powikłania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
www.termedia.pl.
Gość






PostWysłany: Śro 6:09, 14 Wrz 2011    Temat postu: Zaburzenia lipidowe problemem coraz większej liczby Polaków

Polska została zaliczona przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do krajów o najwyższym ryzyku chorób układu krążenia. Ponad 60 proc. dorosłej populacji w Polsce ma zbyt wysokie stężenie cholesterolu, a ekspertów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń lipidowych jest nadal zbyt mało. Inauguracyjne spotkanie Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego odbędzie się 9–10 września br. w Warszawie podczas
I Konferencji Aktualne Rekomendacje Leczenia Zaburzeń Lipidowych.

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie najwybitniejszych badaczy zaburzeń lipidowych w Polsce, w tym prof. Marka Naruszewicza, prof. Barbary Cybulskiej, prof. Krzysztofa J. Filipiaka, prof. Tomasza Guzika, prof. Marleny Broncel, prof. Tomasza Grodzickiego czy prof. Tomasza Zdrojewskiego, który przedstawi po raz pierwszy wyniki badania NATPOL 2011. O roli nienasyconych kwasów tłuszczowych w regulacji metabolizmu serca będzie mówiła prof. Agnieszka Dobrzyń.

Temat statyn jako leków zmniejszających ryzyko zawału okołozabiegowego przybliży prof. Stefan Grajek.

Wytyczne leczenia dyslipidemii w świetle Deklaracji Sopockiej Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK przedstawi prof. Krzysztof J. Filipiak.

Patronat naukowy nad konferencją sprawuje prof. Maciej Banach.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
(flozy.rosesabba@yahoo.co
Gość






PostWysłany: Pią 9:07, 04 Maj 2012    Temat postu:

Jak sie masz?
Prosze sie
Wróc do mnie
Mam kilka
wazny
dyskusja
z toba
mój e-mail
Flozy.

How are you?
Please get
back to me
i have some
important
discussion
with you
my email,
Floozy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 19:04, 16 Lip 2012    Temat postu:

Składniki kosmetyków mogą zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet

Ftalany, chemikalia obecne m.in. w kosmetykach i produktach higieny osobistej, mogą mieć związek z wyższym ryzykiem cukrzycy u kobiet – wynika z badań, które publikuje pismo "Environmental Health Perspectives".

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (stan Massachusetts, USA) w badaniach na 2 350 kobietach w wieku od 20 do 80 lat wykazali, że te, które miały w moczu podwyższony poziom ftalanów były bardziej narażone na cukrzycę.

"To istotny pierwszy krok w badaniach nad zależnością między ftalanami a cukrzycą - komentuje kierująca pracami dr Tamara James-Todd. – Wiemy, że związki te są obecnie nie tylko w produktach higieny osobistej, ale też w niektórych urządzeniach medycznych i lekach stosowanych w terapii cukrzycy, a to również może tłumaczyć wyższy poziom ftalanów u kobiet cierpiących na to schorzenie. Zatem, ogólnie, potrzeba więcej badań".

Ftalany są organicznymi związkami stosowanymi w przemyśle jako zmiękczacze do produkcji m.in. tworzyw sztucznych, substancji ułatwiających smarowanie, w stabilizatorach zapachów, rozpuszczalnikach oraz w farbach i lakierach. Można je znaleźć praktyczne wszędzie - w zabawkach, sprzęcie medycznym, w kosmetykach i produktach higieny osobistej (mydłach, lakierach do włosów, perfumach), ale też w folii do pakowania żywności, dywanach, materiałach budowlanych.

Związki te podejrzewa się o zakłócanie równowagi hormonalnej, a wcześniejsze badania sugerowały, że mogą przyczyniać się do alergii i astmy u dzieci, czy zaburzać płodność.

Poziom ftalanów jest z reguły wyższy u kobiet niż u mężczyzn, co naukowcy tłumaczą tym, że panie stosują więcej produktów higieny osobistej.

W najnowszych badaniach zaobserwowano, że kobiety, które miały w moczu najwyższe stężenie dwóch ftalanów – tj. ftalanu monobenzylu oraz ftalanu monoizobutylu – były niemal dwukrotnie bardziej (o 100 proc.) narażone na cukrzycę w porównaniu z paniami, u których stwierdzono najniższe stężenia tych substancji.

Umiarkowanie podwyższony poziom ftalanu mono-n-butylu oraz ftalanu di(2-etyloheksylu) był powiązany z ryzykiem cukrzycy większym o 70 proc. Z kolei panie z wyższym niż średnie stężeniem ftalanu mono(3-karboksyproylu) miały o ok. 60 proc. większe ryzyko tego schorzenia.

W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka cukrzycy, w tym socjodemograficzne, a także wskaźnik masy ciała (BMI) i skład diety.

Autorzy pracy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą zweryfikować, czy ftalany mogą zmieniać metabolizm glukozy i zwiększać ryzyko cukrzycy. (PAP)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
~ela
Gość






PostWysłany: Sob 9:50, 23 Lut 2013    Temat postu:

Stevia zamiast cukru!
Cukier to samo zło! zamiast tego proponuję przerzucić się na sostevia! bezkaloryczna, nawet 200 razy słodsza i przede wszytskim naturalna!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 9:51, 23 Lut 2013    Temat postu:

W Europie nie jest dopuszczona jako środek spożywczy, można ją stosować jedynie jako dodatek do kosmetyków.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 9:52, 23 Lut 2013    Temat postu:

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z dnia 11 listopada 2011 r. Rebaudiozyd A oraz inne glikozydy stewiolowe zawarte w stevii zostały dopuszczone do stosowania jako słodzik w Unii Europejskie.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1131/2011
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Cukrzyca i powikłania Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin