Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zapobieganie cukrzycy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Cukrzyca i powikłania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
strzykawka
Administrator



Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:04, 22 Sty 2011    Temat postu: Zapobieganie cukrzycy

Zapobieganie

Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 zależy od genetycznej predyspozycji opartej na typach HLA (szczególnie DR3 i DR4) oraz nieznanych czynnikach środowiskowych (przypuszczalnie zakażenia w większości przypadków), a także niekontrolowanej odpowiedzi autoimmunologicznej, która atakuje insulinę produkowaną przez komórki beta[8].

Badania prowadzone od lat 1980. sugerują, że karmienie piersią może obniżać ryzyko cukrzycy insulinozależnej[9] różne inne żywieniowe czynniki ryzyka były badane, ale nie znaleziono żadnych pewnych dowodów[10].

Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 może być zredukowane w wielu przypadkach poprzez dokonanie zmian w diecie oraz zwiększenie aktywności fizycznej[11][12].

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (American Diabetes Association, ADA) zaleca utrzymywanie normalnej masy ciała, podejmowanie przynajmniej 2,5 godzin ćwiczeń fizycznych tygodniowo (szybki, nieprzerwany spacer wydaje się wystarczający), spożywanie umiarkowanej ilości tłuszczów, przyjmowanie w pokarmie odpowiedniej ilości błonnika oraz całych ziaren.

ADA nie zaleca spożycia alkoholu jako sposobu prewencji, ale umiarkowane spożycie alkoholu może zredukować ryzyko (chociaż większe spożycie wiąże się ze znaczącymi efektami negatywnymi dla organizmu).

Istnieje niedostateczna liczba dowodów na korzyści kliniczne z jedzenia pokarmów o niskim indeksie glikemicznym[13].

Niektóre badania wykazały opóźnienie wystąpienia cukrzycy u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem w przypadku profilaktycznego przyjmowania metforminy[12], rosiglitazonu[14] lub walsartanu[15].

Pacjenci przyjmujący hydroksychlorochinę na reumatoidalne zapalenie stawów mieli zmniejszone ryzyko cukrzycy o 77%[16]. Karmienie piersią może także mieć znaczenie w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u matek[17].


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seniorka
Administrator



Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:45, 16 Lip 2011    Temat postu:

Koszalińskie stowarzyszenie diabetyków szuka pomocy wszędzie. Współpracuje z firmami, które zaopatrują je w glukometry do pomiaru poziomu cukru i tzw. peny do wstrzykiwania insuliny. Potem przekazywane są one lub udostępniane pacjentom. - To najważniejszy sprzęt potrzebny chorym - zwraca uwagę Ewa Juriew - Nakielna, sekretarz koszalińskiego zarządu.

W stowarzyszeniu można wypożyczyć specjalne wagi dietetyczne, które pozwalają sprawnie dobierać i przeliczać tzw. wymienniki węglowodanowe.

Pomagają one cukrzykom w komponowaniu właściwej diety, która w leczeniu cukrzycy i zapobieganiu ciężkim powikłaniom ma podstawowe znaczenie. Stowarzyszenie zaopatruje też chorych w dzienniki samokontroli i inne akcesoria ułatwiające życie z chorobą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sonia
Gość






PostWysłany: Pią 8:37, 16 Wrz 2011    Temat postu:

Każdy może zmierzyć sobie ciśnienie

Najważniejszymi czynnikami ryzyka jeśli chodzi o zawał i udar pozostają nadal: nadciśnienie i zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Kontrola ciśnienia jest łatwiejsza niż poziomu cholesterolu, bo każdy może zmierzyć je sobie sam w domu. Jeśli jest nieprawidłowe, trzeba je obniżyć. Np. poprzez zmianę trybu życia czyli walkę z nadwagą, rzucenie palenia i uczęszczanie trzy razy w tygodniu na zajęcia sportowe trwające przynajmniej godzinę. Często trzeba też włączyć farmakoterapię.

Nadciśnienie ma co trzeci dorosły Polak, a aż 3 miliony nie zdają sobie z tego sprawy.

Jeszcze gorzej jest z cholesterolem, bo aby sprawdzić jego poziom, trzeba zrobić badanie krwi. Tymczasem według analizy NATPOL 2011, więcej niż połowa dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, a co trzeci z nich jest w wieku między 18. a 34. rokiem życia. 65% nie wie, że ich poziom cholesterolu jest nieprawidłowy.

A to właśnie on głównie powoduje powstawanie miażdżycy, która jest schorzeniem naczyń krwionośnych. Cholesterol niszczy ich ściany i powoduje, że tworzą się tam blaszki utrudniające, a niekiedy uniemożliwiające, przepływ krwi. Jeśli blaszka miażdżycowa zablokuje przepływ, krew nie dopływa do mózgu czy serca i chory dostaje udaru lub zawału. Obniżenie poziomu cholesterolu to przede wszystkim zmiana diety, czyli eliminacja tłuszczów zwierzęcych i leczenie farmakologiczne.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 19:05, 16 Lip 2012    Temat postu:

Składniki kosmetyków mogą zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet

Ftalany, chemikalia obecne m.in. w kosmetykach i produktach higieny osobistej, mogą mieć związek z wyższym ryzykiem cukrzycy u kobiet – wynika z badań, które publikuje pismo "Environmental Health Perspectives".

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (stan Massachusetts, USA) w badaniach na 2 350 kobietach w wieku od 20 do 80 lat wykazali, że te, które miały w moczu podwyższony poziom ftalanów były bardziej narażone na cukrzycę.

"To istotny pierwszy krok w badaniach nad zależnością między ftalanami a cukrzycą - komentuje kierująca pracami dr Tamara James-Todd. – Wiemy, że związki te są obecnie nie tylko w produktach higieny osobistej, ale też w niektórych urządzeniach medycznych i lekach stosowanych w terapii cukrzycy, a to również może tłumaczyć wyższy poziom ftalanów u kobiet cierpiących na to schorzenie. Zatem, ogólnie, potrzeba więcej badań".

Ftalany są organicznymi związkami stosowanymi w przemyśle jako zmiękczacze do produkcji m.in. tworzyw sztucznych, substancji ułatwiających smarowanie, w stabilizatorach zapachów, rozpuszczalnikach oraz w farbach i lakierach. Można je znaleźć praktyczne wszędzie - w zabawkach, sprzęcie medycznym, w kosmetykach i produktach higieny osobistej (mydłach, lakierach do włosów, perfumach), ale też w folii do pakowania żywności, dywanach, materiałach budowlanych.

Związki te podejrzewa się o zakłócanie równowagi hormonalnej, a wcześniejsze badania sugerowały, że mogą przyczyniać się do alergii i astmy u dzieci, czy zaburzać płodność.

Poziom ftalanów jest z reguły wyższy u kobiet niż u mężczyzn, co naukowcy tłumaczą tym, że panie stosują więcej produktów higieny osobistej.

W najnowszych badaniach zaobserwowano, że kobiety, które miały w moczu najwyższe stężenie dwóch ftalanów – tj. ftalanu monobenzylu oraz ftalanu monoizobutylu – były niemal dwukrotnie bardziej (o 100 proc.) narażone na cukrzycę w porównaniu z paniami, u których stwierdzono najniższe stężenia tych substancji.

Umiarkowanie podwyższony poziom ftalanu mono-n-butylu oraz ftalanu di(2-etyloheksylu) był powiązany z ryzykiem cukrzycy większym o 70 proc. Z kolei panie z wyższym niż średnie stężeniem ftalanu mono(3-karboksyproylu) miały o ok. 60 proc. większe ryzyko tego schorzenia.

W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka cukrzycy, w tym socjodemograficzne, a także wskaźnik masy ciała (BMI) i skład diety.

Autorzy pracy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą zweryfikować, czy ftalany mogą zmieniać metabolizm glukozy i zwiększać ryzyko cukrzycy. (PAP)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Cukrzyca i powikłania Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin