Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak odsunąć alkohol od szkół, koszar, kościołów i szpitali

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Szkoła, praca, renta, emerytura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Esculap
Gość






PostWysłany: Pią 7:16, 18 Maj 2012    Temat postu: Jak odsunąć alkohol od szkół, koszar, kościołów i szpitali

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, jak mierzyć odległość punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od obiektów chronionych. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie określa tu żadnych konkretnych kryteriów.

Ogólne stwierdzenia, że zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania alkoholu muszą być zgodne z ogólnymi założeniami ustawy, pozwalają na bardzo różną ich interpretację. Powszechnie za obiekty chronione uważa się kościoły i inne obiekty sakralne, cmentarze, placówki oświatowe, domy studenckie, szpitale, koszary.

Uchwała Rady Miejskiej we Wrześni w woj. wielkopolskim z 2003 r. (obowiązująca jeszcze w 2010 r.) ustalała, że odległość co najmniej 50 m między punktami sprzedaży i podawania napojów alkoholowych a obiektami chronionymi powinna być mierzona drogą dojścia utwardzonymi częściami gruntu, z których mogą korzystać lub korzystają piesi, od drzwi wejściowych (wyjściowych) punktu sprzedaży do najbliższego punktu obiektu chronionego.

Zasady te zakwestionował prokurator rejonowy we Wrześni. Zarzucił, że są niejasne, nieprecyzyjne i mogą w praktyce prowadzić do obchodzenia ustawy. Gdy rada odmówiła zmiany uchwały, prokurator rejonowy złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Sąd przyznał mu rację i stwierdził nieważność zaskarżonych paragrafów uchwały. Rada Miejska we Wrześni zaskarżyła wyrok do NSA.

– Ta metoda się sprawdza, nie wywołuje kontrowersji. Podczas całego okresu funkcjonowania uchwały nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w udzielaniu zezwoleń na sprzedaż czy podawanie alkoholu – zapewniała podczas rozprawy w NSA przedstawicielka RM Wrześni, radca prawny Magdalena Podsiadłowska-Pawlak.

– Ludzie chodzą także ścieżkami, są też drogi wewnętrzne, nie tylko drogi publiczne. Art. 12 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, który uprawnia rady gmin do ustalania zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, nie przewiduje tu żadnych kryteriów.

Główny cel ustawy to ograniczenie dostępności alkoholu

NSA podzielił jednak stanowisko WSA i oddalił skargę kasacyjną. Oba sądy podkreśliły, że upoważnienie ustawowe z art. 12 ust. 2 ustawy nie oznacza zupełnej dowolności w określaniu zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Zofia Borowicz powiedziała, że te zasady należy określać zgodnie z celami ustawy, a więc jak najmniejszą dostępnością alkoholu. Prokurator i WSA słusznie zakwestionowali ustalenia, które były tak nieprecyzyjne, że mogły wzbudzać wątpliwości interpretacyjne i umożliwiać wykorzystywanie ich do obejścia prawa.

Odległości powinny być mierzone wzdłuż osi bądź krawędzi jezdni dróg publicznych, łączących obiekty chronione z miejscami sprzedaży bądź podawania napojów alkoholowych – stwierdził NSA. Dopiero jeżeli między tymi miejscami nie ma dróg publicznych, można w dalszej kolejności przewidzieć inny sposób mierzenia odległości. Rady gmin mogą też nawiązywać do pojęć zdefiniowanych w art. 21 pkt 1 ustawy. Określają one najbliższą okolicę punktu sprzedaży napojów alkoholowych.

Od 2011 r. Września ma już nową, zmienioną uchwałę, w której zastosowano takie właśnie zasady.
Sygnatura akt: II GSK 497/11. ("Rzeczpospolita")
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DC
Gość






PostWysłany: Pon 6:48, 28 Maj 2012    Temat postu:

Świąteczne przyzwolenie - Kapka alkoholu dla cukrzyka
: Il;ona Stec

"Biała" - pieczona, smażona, gotowana. Jeszcze sycący żurek, szynki, kiełbasy. pieczenie, pasztety... Do tego ogromne ilości jaj w majonezowych sosach i obowiązkowe baby, mazurki, serniki - to tradycyjny zestaw świąteczny, którego na wielkanocnych stołach zabraknąć nie może. Takim pokusom oprzeć się nie sposób. (...)

- Ja sama udzielam swoim pacjentom w święta pewnej "dyspensy", nawet na odrobinę alkoholu - mówi doktor Danuta Cybulska, diabetolog z koszalińskiej "Polikliniki" MSWiA, opiekująca się pacjentami chorymi na cukrzycę. - Przecież życie jest życiem. Zawsze staram się jednak uświadomić im, że mimo świąt, choroba wciąż jest i należy o tym pamiętać.

(...)
Osoby chore na cukrzycę i choroby układu krążenia - bo mają one podobną dietę - nawet w czasie świąt powinny starać się jeść chude wędliny i mięso, a ponadto ryby (można zarówno chude, jak i tłuste). W ich świątecznym menu powinno też znaleźć się dużo warzyw i owoców, a ponadto odtłuszczone produkty i przetwory mleczne oraz gruboziarniste pieczywo.
Odrobina oleju do potraw nie zaszkodzi, ale majonez już zdecydowanie jest odradzany. W niewielkich ilościach dozwolone jest i ciasto, ale też nie każde. Najlepsze byłoby drożdżowe, jednak bez kruszonki i lukrowej polewy.
Można też pozwolić sobie na kawałeczek sernika, z bakaliami nawet, byle bez podkładu z ciasta i bez polewy, czyli - wiedeński, ewentualnie sernik "na zimno" z galaretką i owocami. Inne ciasta, lepiej sobie darować.
Osoby chore na schorzenia wątroby powinny zdecydowanie unikać potraw tłustych, smażonych, pieczonych, duszonych, smalcu, majonezu. Powinny też ograniczyć jedzenie jajek.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DANA
Gość






PostWysłany: Sob 5:09, 23 Cze 2012    Temat postu:

MĄDREJ GŁOWIE GOŚĆ DWIE SŁOWIE. LEKARZ TEŻ CZŁOWIEK.

I CO MI ZROBISZ? DZISIAJ JUZ WSZYSTKO MOŻNA
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TSz
Gość






PostWysłany: Czw 23:27, 12 Lip 2012    Temat postu: RPO przeciwko naruszaniu godności

RPO przeciwko naruszaniu godności w książce do angielskiego
dzisiaj, 20:20

RPO Irena Lipowicz zwróciła się do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz o interwencję ws. książki do nauki j. angielskiego. Znalazły się w niej zdania typu: "Tom will rape Linda tomorrow", co w książce przełożono na polski jako "Tomcio zgwałci Lindę jutro". MEN podkreślił, że nie jest to podręcznik szkolny.

Sprawa dotyczy treści opublikowanych w książce "Angielskie Czasy - już prościej wytłumaczyć się nie da!" autorstwa Walta Warena, wydanym przez Oficynę "NAJA-press".

RPO tłumaczy w liście do Kozłowskiej-Rajewicz, że zaniepokojenie budzą treści zawarte w jednym z rozdziałów publikacji.




W liście RPO podaje przykłady zdań w języku angielskim oraz ich tłumaczeń na język polski, znajdujące się w książce, m.in.: "Present Simple — Linda is raped every day = Linda jest gwałcona codziennie", "Past Simple - Linda was raped yesterday — Linda została zgwałcona wczoraj", "Future Simple - Tom will rape Linda tomorrow = Tomcio zgwałci Lindę jutro".

Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rzeczniczka prasowa MEN Joanna Dutkiewicz wyjaśniła, że wspomniana publikacja nie jest podręcznikiem szkolnym i nie jest dopuszczona do użytku szkolnego.

"Szczegółowe warunki i tryb dopuszczania do użytku szkolnego podręczników, regulują przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. Nr 89, poz. 730). Używanie terminu »podręcznik«, co do tej książki jest mylące i wprowadza opinię publiczną w błąd" - czytamy w oświadczeniu resortu.

RPO w liście do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania zauważyła także, że w tej książce znajduje się znacznie więcej przykładów tłumaczeń "naruszających poczucie godności dużej grupy obywateli". Lipowicz poprosiła Kozłowską-Rajewicz o "podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania opisanych praktyk".

Rzecznik podkreśliła, że kształtowanie obrazu kobiet w sposób naruszający ich godność ma wpływ na sposób ich traktowania we wszystkich dziedzinach życia.

"Zjawisko to może mieć również wpływ na poruszane w debacie publicznej problemy dyskryminacji kobiet w sferze zawodowej czy społecznej, w ekstremalnych przypadkach, może prowokować do przestępstw na tle seksualnym. Należy podkreślić, że w demokratycznym państwie prawa edukacja o prawach człowieka powinna zajmować szczególnie istotną rolę także ze względu na wpływ, jaki wywiera w zakresie nastawienia obywateli do grup społecznych będących ofiarami uprzedzeń" - zwróciła uwagę RPO w piśmie.

Jak poinformowano w sekretariacie biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, dokument od Rzecznika Praw Obywatelskich dotarł do biura mailem w środę. Odpowiedź ma zostać sformułowana "w najbliższym czasie".

(TSz)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Linda
Gość






PostWysłany: Śro 8:03, 19 Wrz 2012    Temat postu:

8IYC4B
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jurna małpka
Gość






PostWysłany: Wto 11:46, 18 Gru 2012    Temat postu:

ale jaja z tej cukrowatej sowietki
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 22:26, 10 Maj 2013    Temat postu:

Pijaczka z PSD w Koszalinie
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Szkoła, praca, renta, emerytura Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin