Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co najbardziej odbiera nam zdrowie?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Terapie naturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sonia
Gość


PostWysłany: Pon 9:04, 30 Kwi 2012    Temat postu: Co najbardziej odbiera nam zdrowie?

Oto 10 chorób, które dotykają nas najczęściej. Gorszy stan zdrowia w Europie od Polaków deklarują tylko obywatele pięciu państw. To nie jest dobra wiadomość.

Choroby układu krążenia


Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca – to grupa dolegliwości, która od wielu lat stanowi najwyższe zagrożenie zdrowia Polaków i odpowiada za największą ilość przedwczesnych zgonów – rocznie w granicach 50%. Z ostatniego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika jednak, że stopniowo sytuacja ta ulega poprawia. Zmniejsza się np. zagrożenie życia spowodowane zawałem serca, ale w dalszym ciągu jest ono wyższe nawet o 70% niż przeciętna w Unii Europejskiej.

Nowotwory

– Żyjemy dłużej i rzadziej umieramy na serce, ale coraz więcej osób umiera na nowotwory. Dłuższe życie zwiększa ekspozycję na czynniki rakotwórcze – mówił prof. Witold Zatoński podczas prezentacji najnowszego raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2009 roku", przygotowanego przez warszawskie Centrum Onkologii. W Polsce żyje około 320 tys. osób z choroba nowotworową, u których nowotwór wykryto w ciągu ostatnich pięciu lat. W roku 2009 odnotowano ponad 138 tys. nowych zachorowań.

Z raportu wynika, że każdego roku rozpoznawanych jest ponad 100 typów nowotworów. Najczęstsze to: u mężczyzn nowotwory płuca – 21%, gruczołu krokowego – 13%, jelita grubego – 12%, pęcherza moczowego – 7% i żołądka – 5%.W przypadku kobiet są to nowotwory: piersi – 23%, jelita grubego – 10%, płuca – 9% , trzonu macicy – 7%, jajnika – 5% i szyjki macicy – 5%.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sonia
Gość


PostWysłany: Pon 9:05, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Choroby nerek

To dolegliwość bardzo niebezpieczna głównie dlatego, że większość dotkniętych nią osób nie zdaje sobie sprawy z choroby. W Polsce na choroby nerek cierpi 4mln osób – czyli co dziesiąty Polak. Według sondażu przeprowadzonego przez OBOP w 2009 r., tylko 5% z nas poddaje się badaniom diagnostycznym. Najbardziej narażone są osoby chorujące na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Z przewlekłą chorobą nerek można żyć w niewiedzy wiele lat, dlatego nazywana jest przez lekarzy cichym zabójcą. Gdy jest już za późno pozostają dializy i przeszczep. W Polsce na liście oczekujących na transplantację nerki jest ponad 1500 osób. Co roku wykonuje się ten zabieg u około 1000 pacjentów.

Bezsenność

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza ją do chorób cywilizacyjnych i szacuje, że dotyczy 1/3 populacji ludzi na świecie. Podejrzewa się, że w Polsce dotyka co czwartą osobę, głównie kobiety. Lekarza uważają, że jest to najczęściej pierwszy zwiastun innych poważniejszych schorzeń. W większości pacjentów jest diagnozowana jako zaburzenia psychiczne będące objawem depresji, psychozy czy zaburzeń lękowych – ok. 35% przypadków.. Bezsenność to nie tylko niewyspanie. Prowadzi do osłabienia organizmu, zwiększa wydzielanie hormonów stresu i podwyższa ciepłotę ciała.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sonia
Gość


PostWysłany: Pon 9:07, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Depresja

Według WHO zajmuje 4. miejsce w rankingu najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Według prognoz, w roku 2020 może zając miejsce drugie. Przypuszcza się, że w Polsce dotyka już co dziesiątą dorosłą osobę. Z tej grupy aż 50-60% nie korzysta z żadnej pomocy medycznej. Główny problem to niska skuteczność rozpoznania zaburzeń depresyjnych w Polsce i ogólna niechęć do korzystania z usług psychiatrów. Powoduje to opóźnienie podjęcia właściwego leczenia. Lekarze podkreślają: trzeba mieć świadomość, że to również jest choroba śmiertelna – ok. 20% chorych popełnia samobójstwo, a 20-60% podejmuje taką próbę.

Alergia

Choroby alergiczne, to kolejne z głównych współcześnie schorzeń cywilizacyjnych. Częściej występują w rejonach miejskich i mają charakter przewlekły. Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o występowanie objawów alergicznych. Według badań ECAP przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny na 23tys. Polaków, objawy te deklaruje do 40% badanych osób. Prawie połowa ma dodatni wynik testów skórnych na powszechnie występujące alergeny, m.in. roztocza, trawy i brzozę.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sonia
Gość


PostWysłany: Pon 10:39, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Astma

To przewlekłe schorzenie zapalne dolnych dróg oddechowych. Często jest efektem źle leczonej lub nie leczonej alergii. Szacuje się, że na astmę cierpi na świecie ok. 300 mln osób, a w Polsce – 4mln. Główne objawy napadu astmy to kaszel, duszności, niepokój i świszczący oddech. Ataki astmy mogą pojawiać się nagle, równie szybko ustępując. Często jednak konieczne jest podanie leków. Najskuteczniejszym obecnie sposobem leczenia są odpowiednio dobrane przez lekarza inhalatory ciśnieniowe. Największym zagrożeniem astmy oskrzelowej jest zazwyczaj rozwój rozedmy i zespołu przewlekłego serca płucnego

Próchnica

Powszechna i często bagatelizowana dolegliwość. Próchnica jest poważną chorobą, która nieleczona, w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia zastawek serca i w konsekwencji nawet do śmierci pacjenta. Zachorowaniu sprzyja niewłaściwa dieta – szczególnie spożywanie dużej ilości produktów zawierających cukry proste – oraz brak profilaktyki. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej tylko 40-50% osób dorosłych szczotkuje zęby 2-3 razy dziennie. Szczoteczki do zębów wymieniamy najczęściej co sześć miesięcy, a nie co trzy, jak zalecają stomatolodzy. Złe nawyki dorosłych w Polsce przekładają się bezpośrednio na problem próchnicy wśród dzieci od najmłodszych lat.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sonia
Gość


PostWysłany: Pon 10:41, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Tarczyca

Pomimo niewielkich rozmiarów (waży ok. 20-30g), to niezwykle ważny gruczoł znajdujący się z przodu szyi, tuż pod krtanią – steruje funkcjonowaniem całego organizmu. Zaburzenia tarczycy wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Znacznie obniżają subiektywną jakość życia. Szacuje się, że problemy te mogą dotyczyć w różnym stopniu ponad 20% Polaków, głównie kobiet. Szczególnie zagrożone są osoby po 50 roku życia.

Cukrzyca

Zachorowalność na cukrzycę zwiększa się wraz z wiekiem. Szacuje się, że liczba chorujących na cukrzycę w Polsce wynosi obecnie ok. miliona ludzi. Najcięższe przypadki, wymagające codziennego podawania insuliny, dotyczą ponad 200tys. pacjentów.

Cukrzyca to zaburzenie gospodarki węglowodanowej w organizmie powodowanej niedoborem insuliny. Najczęstszą postacią choroby jest cukrzyca typu 2 – polega na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. Jeśli cukrzyca nie jest prawidłowo leczona, powoduje poważne powikłania, np. niewydolność nerek.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wodnik
Dołączył: 09 Mar 2012
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:44, 30 Kwi 2012    Temat postu: Dlaczego właśnie te choroby najbardziej uprzykrzają nam życi

Dr hab. n. med. prof. PUM Dariusz Bielecki

Wymienione 10 chorób, można połączyć w grupy. Na ogół choroby krążenia często współistnieją z cukrzycą i chorobami nerek , zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Główną przyczyną tej grupy schorzeń jest najogólniej rzecz biorąc tzw. niezdrowy tryb życia: nadwaga i otyłość spowodowane spożywaniem diety obfitującej w tłuszcze oraz cukry, palenie tytoniu oraz stres. Palenie tytoniu jest też najważniejszym czynnikiem ryzyka powstawania raka płuca, zajmującego niechlubne pierwsze miejsce na liście zapadalności i zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Polsce.

Wydaje się, ze znacząca poprawę w tym zakresie mogłoby przynieść wdrożenie właściwych nawyków żywieniowych i zachowań prozdrowotnych (ruch, niepalenie) już na poziomie edukacji szkolnej. Spożywanie dużych ilości słodyczy przez dzieci ma też niewątpliwy wpływ na rozwój próchnicy. Negatywny wpływ na rozwój tego schorzenia miała też likwidacja gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Zachorowalność na nowotwory złośliwe wzrasta nie tylko w Polsce. Trudno w tej chwili wymienić wszystkie czynniki sprzyjające temu zjawisku, do bezspornych należą wspomniana już nikotyna, ekspozycja na promieniowanie jonizujące, zanieczyszczenie środowiska i obciążenie rodzinne. Poprawę w tym zakresie mają przynieść populacyjne badania przesiewowe pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium, w którym istnieje możliwość całkowitego wyleczenia.

Badania te dotyczą raka jelita grubego, szyjki macicy oraz piersi. Niestety w Polsce wciąż zbyt mało osób korzysta z tej możliwości. Zanieczyszczenie powietrza może mieć również związek z rozwojem alergii i chorób płuc. Ostatnią grupę chorób stanowią bezsenność i depresja. Są to typowe schorzenia cywilizacyjne spowodowane między innymi stresem związanym z pracą i nauką.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 10:45, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Czy wydłużenie czasu pracy nie powinno skutkować równoczesnym wydłużeniem okresu ochronnego dla pracownika przed emeryturą, powiedzmy do 6 lat [ w tej chwili 4]? Przecież starszy pracownik będzie więcej chorować, więc też może być pierwszy do odstrzału...
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zzzzz
Gość


PostWysłany: Pon 10:45, 30 Kwi 2012    Temat postu:

ale reforma ubezpieczeń społecznych wyraźnie mówi,że mamy pracować do 67 roku życia - czyli dokładnie już wyliczyli, że mało kto dożyje tej emeryturki, a będzie tak niska, że nawet jak dożyje to i tak nie stać go będzie na przeżycie lub leczenie - TO JEST NOWY MODEL TANIEGO PAŃSTWA!!! Nobel się należy jak nic
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gapa
Gość


PostWysłany: Pon 10:46, 30 Kwi 2012    Temat postu:

Zapomniano jeszcze dodać że byt kształtuje świadomość, jak za 1400 - 1800 zł netto miesięcznie można świadomie i zdrowo bytować. Stres i walka o przetrwanie skutecznie zasłania nam myślenie o naszym własnym zdrowiu, dodając do tego stan służby zdrowia i dostępu do badań profilaktycznych i oczywiście emerytura po 67 roku życia - to zabójczy zestaw fundowany nam przez rządzące elity polityczne.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
insulinka
Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:48, 30 Kwi 2012    Temat postu: dobre ćwiczenia relaksacyjne : Jacobsona i Schultza

Znam dwa bardzo dobre ćwiczenia relaksacyjne : Jacobsona i Schultza.
Mam je na dvd i ćwiczę je od dwóch lat.
Skutki bardzo pozytywne.
Nie reaguję agresją na głupie i polityczne newsy.
Mam swoje priorytety i dobrze mi z tym.


Relaksacja progresywna wg Jacobsona ;
http://www.youtube.com/watch?v=T-n-JI6rsWI

@

Trening autogenny wg Schultza;
http://www.youtube.com/watch?v=cqQTfQYO9_g

@

Relaksacja - Jak poradzić sobie ze stresem
http://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc

@

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez insulinka dnia Pon 10:49, 30 Kwi 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aspro
Gość


PostWysłany: Pon 6:57, 20 Sie 2012    Temat postu:

Ze wszystkich dostępnych na rynku, Aspartam jest najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do żywności.

Aspartam jest nazwą techniczną nazw handlowych: NutraSweet, Equal, Spoonful, and Equal-Measure. Na produktach spożywczych oznaczany jest kodem E951.

Aspartam został odkryty przez przypadek w 1965, kiedy James Schlatter, chemik firmy G. D. Searle Company testował lek przeciw wrzodom żołądka. Aspartam został dopuszczony do stosowania w suchych produktach spożywczych w 1981 i w napojach gazowanych w 1983 roku. W materiale ukazane są wywiady z lekarzami, prawnikami, ludźmi z problemami zdrowotnymi związanymi z aspartamem oraz adwokatami.

Długoterminowe użycie tej substancji może stworzyć tykającą w organizmie bombę czasową, w ogromnym zakresie chorób neurologicznych, wliczając w to raka mózgu, chorobą Lou Gehriga (stwardnienie zanikowe boczne), chorobę Gravesa-Basedowa, zespół przewlekłego zmęczenia, stwardnienie rozsiane oraz epilepsję.

Jeszcze gorszą trucizną od aspartamu jest inny rakotwórczy słodzik: acesulfam K, na produktach spożywczych oznaczany kodem E950.

Według nieoficjalnych badań, acesulfam K zwiększa aż czterokrotnie ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane, niż aspartam.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pran
Gość


PostWysłany: Pią 22:33, 10 Maj 2013    Temat postu:

.

PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Prezentowane poniżej ćwiczenia są wzorowane na jodze i mają na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej, a także zapobieganie takim niepożądanym zjawiskom, jak arytmia oddechowa, mówienie na wdechu, kolizja między rytmem oddychania a strukturą wypowiedzi oraz blokady fonacyjno-artykulacyjne.
.

.
Ćwiczenia noszą nazwę P R A N A J A M A czyli POBIERANIE ENERGII. Joga kategorycznie zaleca oddychanie wyłącznie przez nos oraz koncentrację na okolicy jamy nosowej w czasie oddychania. Niezwykle istotne jest utrzymywanie czystości i drożności przewodów nosowych.
.
Podstawowym zabiegiem higienicznym jest przepłukanie nosa lekko osoloną, ciepłą wodą. To przy okazji hartuje nos na zmiany temperatury i ciśnienie otaczającego powietrza.
[link widoczny dla zalogowanych]

.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Terapie naturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin