Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

RELAKSACJA - ZDROWIE W NASZYCH RĘKACH

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Terapie naturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Diabetyk
Gość






PostWysłany: Czw 9:25, 28 Lut 2013    Temat postu: RELAKSACJA - ZDROWIE W NASZYCH RĘKACH

Relaksacja to szansa na zdrowie w wymiarze, z której niezupełnie zdajemy sobie sprawę. A minęło już z górą 30 lat, odkąd H. Benson i K. R. Pelletier, lekarze, klasycy badań teoretycznych i klinicznych w tej dziedzinie, opublikowali pierwsze prace na ten temat.
Termin relaksacja wywodzi się z łaciny, od słowa relaxatio (ulżenie, złagodzenie) i relaxare (rozwiązać, rozluźnić, ulżyć), skąd weszło do języka angielskiego – relaxation. Relaksacja jako świadomie stosowana metoda redukcji napięcia psychicznego i fizycznego, a zarazem droga do doświadczania wewnętrznej integracji i sztuka uzdrawiania, pojawiała się w kulturach archaicznych wszystkich znanych nam cywilizacji.



SPOKÓJ ZE ŹRÓDŁA

Starożytne medycyny Grecji, Egiptu, Indii i Chin – by wymienić te najbardziej znane – rozumiały zdrowie jako stan sakralnej równowagi. Naturalny ład integralnej całości, głębokiej jedności mikrokosmosu (indywidualnego, ludzkiego, ziemskiego ładu kosmicznego) i makrokosmosu (boskiego ładu Wszechświata). Chorobę pojmowano jako proces głębokiego doświadczania, a zarazem oczyszczania i uświęcania tej relacji, czyli innymi słowy regulację integralnego systemu.
Na obrzeżach starożytnego świata greckiego, nad Morzem Czarnym w Olbii przetrwały kościane tabliczki (V w p.n.e.), wspaniałe świadectwa misteriów orfickich, z napisem: bios thanatos bios – życie śmierć życie. Ten dający do myślenia ślad wskazuje wyraźnie, obok wielu innych świadectw, na fakt, iż relaksacja jako osiągnięty stan lub świadomie regulowany proces jest obecna w każdym doświadczeniu optymalnym. Psycholog M. Csikkszentmihalyi opisał je jako „przepływ”, a A. Maslow określił doświadczeniem szczytowym. W psychologii systemu introspekcji dzogczen, wywodzącej się z archaicznej, przedbuddyjskiej tradycji tybetańskiej bon, istnieje termin szi ne – „ciche spoczywanie w uspokojeniu”. Jeśli istnieje najprostsza, a zarazem trafna i przejrzysta definicja relaksacji, to jest nią szi ne.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Diabetyk
Gość






PostWysłany: Czw 9:27, 28 Lut 2013    Temat postu:

Pierwszy teoretyczno-filozoficzny, a zarazem praktyczny i pedagogiczny system ćwiczeń relaksacyjno-koncentrujących powstał ponad 2500 lat temu w Indiach. Minęło wiele stuleci, zanim cywilizacja Zachodnia odkryła trening autogenny i zwróciła swe naukowe zainteresowania ku metodom relaksacji i medytacji, badanym i opracowywanym przez nauczycieli wielu szkół i systemów Wschodu.
Intuicyjnym, holistycznym medycynom starożytności zawdzięczamy dwie uniwersalne metody leczenia, o wybitnych zaletach profilaktycznych: masaż i gimnastykę. Obie te metody twórczo wykorzystują zdolność organizmu do relaksacji, a w efekcie – samoregulacji.



SAMOREGULACJA

O ile pionierska praca H. Selye’a, poświęcona wpływowi stresu negatywnego na zdrowie i życie człowieka, Stres życia (H. Selye, The stress of life, McGraw-Hill Book Company, Inc., New York 1956) została stosunkowo szybko przetłumaczona na język polski, o tyle książki Bensona i Pelletier’a, uczonych i wybitnych lekarzy, są w Polsce nieznane. Fizjologia relaksacji przez nich opisana wskazuje na niezwykły potencjał tego zjawiska.
Jako fenomen wielowymiarowy, relaksacja uświadamia nam samoregulacyjne i samoorganizacyjne własności systemu otwartego, jakim jest nasz organizm psychofizyczny w relacji ze środowiskiem – biologicznym, społecznym, kulturowym.
Potencjał samoregulacji (częściowo poddający się pomiarom) jest zdolnością utrzymywania równowagi w warunkach niesprzyjających zdrowiu, a nawet życiu (stres negatywny), a także korzystnej stymulacji własnego procesu zdrowienia. Potencjał samoorganizacji – zdolność do pozytywnych przemian świadomości związanych z szeroko i głęboko pojmowanym rozwojem – ma wymiar twórczego działania w każdej sytuacji stawiającej przed nami trudne wyzwania.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Diabetyk
Gość






PostWysłany: Czw 9:28, 28 Lut 2013    Temat postu:

REAKCJA RELAKSACJI

Stres, podobnie jak cierpienie związane z przemijaniem, chorobą lub śmiercią, jest częścią życia. W sytuacji związanej z zagrożeniem, ale też w zetknięciu z wymaganiami szybkiej adaptacji, organizmy żywe reagują w sposób opisany w 1920 r. przez Waltera Bradforda Canzona jako mechanizm „walcz lub uciekaj”, a pierwszym obserwowanym objawem reakcji stresowej jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Wywołany stresem lęk wpływa na aktywację osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, co skutkuje przyspieszeniem akcji serca, wzrostem stężenia glukozy i lipidów we krwi, wpływa też na wzrost jej krzepliwości.

W opublikowanej w 1976 r. Reakcji relaksacyjnej Herbert Benson, amerykański kardiolog, absolwent Wesleyan University, profesor Harvard Medical School, pionier medycyny psychosomatycznej i twórca Instytutu Psychosomatycznego (Mind/Body Institute) zaproponował definicję stresu jako efektu konieczności adaptacyjnej, powodowanej zmiennymi czynnikami. Wśród nich istotne są szybko następujące przemiany kulturowe, migracja i urbanizacja, mobilność socjoekonomiczna oraz niepewność socjalna. Jednocześnie wykazał, że nadaktywność sympatycznego układu nerwowego, a także podwzgórza – obszaru mózgu związanego z reakcją „walcz lub uciekaj”, można uciszyć i uspokoić za pomocą wzbudzenia reakcji relaksacyjnej.



Cztery warunki uzyskania stanu wyciszenia relaksacyjnego i wzbudzenia głębokiej reakcji relaksacyjnej, wg Bensona

1. znalezienie spokojnego, odosobnionego miejsca;
2. przyjęcie wygodnej pozycji ciała, najlepiej siedzącej;
3. znalezienie obiektu koncentracji dla umysłu;
4. przyjęcie pasywnej i obserwującej postawy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Diabetyk
Gość






PostWysłany: Czw 9:29, 28 Lut 2013    Temat postu:

WIELOŚĆ ZASTOSOWAŃ

W latach 60. Herbert Benson rozpoczął badania kliniczne nad grupą ochotników, którzy wzbudzając reakcję relaksacyjną, obniżali swoje zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, by ostatecznie udowodnić skuteczność i efektywność leczenia poprzez wzbudzanie reakcji relaksacyjnej wielu dolegliwości i chorób, powodowanych przez stres.
Obecnie, przyjmujący rocznie ponad 9000 pacjentów BHI (Benson&Henry Institute – Instytut Bensona i Henry’ego), działający w ramach Szpitala Ogólnego Massachusetts w Bostonie i w filiach, proponuje leczenie za pomocą technik relaksacyjnych, odpowiedniej diety oraz pracy nad zmianą negatywnych przekonań osoby leczonej. Lista leczonych chorób obejmuje alergie, anginę, niepokój, artretyzm, astmę, bóle pleców, zespół cieśni nadgarstka, bóle w piersiach, syndrom przewlekłego zmęczenia, bóle chroniczne, depresję, cukrzycę, fibromyalgię (schorzenie tkanek podporowych i aparatu ruchowego z bólami i objawami zmęczenia mięśni, wiązadeł i ścięgien), migrenę i bóle głowy, wady serca, nadciśnienie, zespół jelita drażliwego i inne dolegliwości gastryczne, bezpłodność, bezsenność i zaburzenia snu, bóle stawów, toczeń i inne choroby autoimmunologiczne, napięcia mięśni, palpitacje i arytmie, perimenopauzę i menopauzę, egzemy i problemy skórne, urywany oddech, szumy w uszach, bóle stawu skroniowo-żuchwowego.



TROCHĘ PRAKTYKI

Benson był pierwszym klinicystą, lekarzem, który udowodnił przydatność medytacji dla zastosowań medycznych, wskazując jednocześnie na jej uniwersalny wymiar. Metoda, którą sam się posługiwał w Beth Israel Hospital w Bostonie (w celu obniżania ciśnienia krwi pacjentów), jest prosta i można ją wykorzystać w każdej chwili dla uzyskania reakcji relaksacyjnej, pod warunkiem, że zostaną spełnione cztery wspomniane wymogi. A oto wskazówki H. Bensona (przekład W. Rochowskiej):
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Diabetyk
Gość






PostWysłany: Czw 9:31, 28 Lut 2013    Temat postu:

1. Usiądź wygodnie i zachowuj spokój;
2. Zamknij oczy;
3. Głęboko rozluźnij mięśnie zaczynając od stóp, a kończąc na twarzy. Utrzymuj stan rozluźnienia;
4. Oddychaj przez nos. Koncentruj się na oddechu i bądź jego świadom. Kiedy wydychasz wypowiadaj do siebie w milczeniu słowo „raz”. Oddychaj spokojnie i naturalnie;
5. Kontynuuj od 10 do 20 minut. Możesz otworzyć oczy by skontrolować czas, ale nie używaj budzika. Kiedy skończysz, siedź spokojnie przez kilka minut, najpierw z zamkniętymi oczami,
a potem z otwartymi. Nie wstawaj przez kilka minut;
6. Nie zastanawiaj się i nie zamartwiaj, czy udało ci się osiągnąć głęboki poziom relaksacji. Zachowuj podejście pasywne i pozwól reakcji relaksacyjnej przebiegać w sposób spontaniczny.

Przy pojawianiu się myśli rozpraszających, nie zwracaj na nie uwagi i staraj się powrócić do rytmicznego powtarzania „raz”. Z czasem będzie ci coraz łatwiej. Powinieneś ćwiczyć raz lub dwa razy dziennie, ale po upływie dwóch godzin od każdego posiłku, by uniknąć wpływu procesu trawienia na wywoływanie reakcji relaksacyjnej.



Oczywiście, metoda Bensona nie jest jedyną techniką relaksacyjną, a podane tu wskazówki są tak proste, że każdy w oparciu o nie może spróbować codziennego „cichego spoczywania w uspokojeniu” przez 20 minut. Czas końca wakacji sprzyja zadbaniu o własne zdrowie, bowiem na horyzoncie pojawiają się wyzwania związane z pracą, studiami, pośpiechem, licznymi obowiązkami i powrotem do naszych starych, nie zawsze dobrych nawyków.

Renata M. Niemierowska

Renata M. Niemierowska – trener relaksacji, twórca wraz z Magdaleną Nowacką Pracowni Łagodzenia Stresu, absolwentka jedynych w Polsce Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wieloletnia redaktorka „Promotora Zdrowia”, obecnie we współpracy z prof. dr L. Kulmatyckim redaktor nieregularnika „Przestrzeń. Teoria i Praktyka Relaksacji”. Inicjatorka, założycielka i prezes Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, poetka i eseistka, opublikowała 4 książki, członek SPP. Trener relaksacji w Fundacji Opieka i Troska, gdzie realizuje autorski program ćwiczeń dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.


Tagi: relaksacja, zdrowie, cukrzyca, zdrowie w naszych rękach, relaksacja, relaks, diabetyk.pl, moja cukrzyca, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, relaksacja

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
reporter
Administrator



Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 89
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:21, 21 Sie 2017    Temat postu:

.
RELAKS i UŚMIECH... MIMO WSZYSTKO

Władysław Andrzej Pitak, aktor, pedagog, logopeda. Postać znana w Koszalinie i województwie, barwna. Kiedyś, w latach siedemdziesiątych był bohaterem wielu artykułów prasowych. Potem zniknął z życia publicznego (...), by po jakimś czasie wcielić się w kolejną, życiową rolę.
(Alina Konieczna, Głos Pomorza 25-27.03.1989)





=
Codziennym zjawiskiem współczesnej cywilizacji jest stan wzmożonego napięcia psychofizycznego. Kiedy spostrzegamy coś niebezpiecznego, nasz organizm automatycznie przygotowuje się do zwiększonego wysiłku. Następuje wzrost ciśnienia krwi, częstość oddychania, szybkość przemiany materii. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromne napięcie mięśni, które kiedyś może doprowadzić do odczuwania dolegliwości w postaci bólu głowy, uczucia mdłości, opadania żołądka, drżenia całego ciała i omdleń.
=
Dobrym lekarstwem, usuwającym napięcia określonych grup mięśni organizmu, naczyń krwionośnych i całego układu nerwowego są techniki relaksacyjne, czyli metody odprężania organizmu przy jednoczesnym świadomym obniżaniu aktywności myślowej.
=
BEETHOVEN ZAMIAST TABLETKI
.
http://www.emerytka.fora.pl/oferty,19/relaks-relaksacja-medytacja-na-plytach-dvd,25.html

.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Terapie naturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin