Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

alkohol w cukrzycy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Dieta, ruch i odpoczynek
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Celina
Gość






PostWysłany: Sob 15:30, 22 Sty 2011    Temat postu: alkohol w cukrzycy

U chorego na cukrzycę insulinozależną spożywanie alkoholu wzmaga działanie insuliny, co może prowadzić do ostrej hipoglikemii. Jest ona wtedy szczególnie niebezpieczna, ponieważ wątroba zajęta neutralizacją alkoholu słabiej odpowiada na glukagon.

W takim przypadku pomoc polega na dożylnym podaniu glukozy, co wymaga natychmiastowej hospitalizacji lub wezwania pogotowia ratunkowego. Alkohol absorbuje insulinę, blokując jej działanie, ale w przeciwieństwie do niej jest rozkładany. Uwolniona wtedy w dużych ilościach insulina, może spowodować silną hipoglikemię.


Dlatego zaleca się, by chory zaprzestał lub znacznie ograniczył spożycie alkoholu, dzięki czemu będzie mógł liczyć na fachową pomoc w przypadku wystąpienia hipoglikemii i ułatwi interpretację jej objawów otoczeniu. Ponadto obowiązuje bezwzględna zasada, że chory na cukrzycę nie powinien spożywać alkoholu w jakiejkolwiek postaci na czczo.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Celina
Gość






PostWysłany: Sob 15:31, 22 Sty 2011    Temat postu:

Zaleca się aby przed planowanym spożyciem alkoholu wcześniej spożyć jakiś posiłek zawierający węglowodany długo rozkładające się, aby uchronić się przed szczególnie niebezpiecznym w takich okolicznościach niedocukrzeniem.

Hipoglikemia występuje najczęściej 2 do nawet 5–6 godzin po spożyciu alkoholu na czczo.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
(flozy.rosesabba@yahoo.co
Gość






PostWysłany: Pią 9:08, 04 Maj 2012    Temat postu:




Alkohol bardzo szybko przemieszcza się we krwi i nie jest rozkładany w żołądku. W ciągu pięciu minut po wypiciu drinka we krwi jest wystarczająca ilość alkoholu, aby można ją było wykryć. Najwyższy poziom stężenia w krwioobiegu alkohol osiąga po 0,5 do 1,5 godziny po wypiciu drinka.






Praca Twojej wątroby to głównie rozkładanie alkoholu, kiedy ten już się znajdzie w organizmie. Lecz to wymaga czasu. Jeżeli ważysz niecałe 70 kg (obliczenie dla 150 funtów, czyli około 67,5 kg - przyp. red.), strawienie piwa lub drinka zajmie około dwie godziny.





Jeśli pijesz alkohol w szybszym tempie niż Twoja wątroba może go rozłożyć, nadmiar alkoholu przemieszcza się przez krwioobieg do innych części ciała. Najłatwiejszym celem są komórki mózgowe. Kiedy ktoś mówi, że od alkoholu szumi mu w głowie, to właśnie odzwierciedla jak się czuje.


Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 22:17, 19 Sie 2012    Temat postu:

Dzień Kobiet, Imieniny Danuty, Tłusty Czwartek, jubileusze, tp. Każda okazja jest dobra, żeby wypić " kapkę alkoholu" w towarzystwie pacjentów chorych na cukrzycę w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków w Koszalinie.


http://www.klaun.fora.pl/forum-testowe,1/kapka-alkoholu-dla-cukrzyka,20.html#158
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 20:31, 22 Sty 2013    Temat postu: Wykwintne ciasta, słodkie napoje i alkohol

Wykwintne ciasta, słodkie napoje i alkohol. Bomby kaloryczne wiodą prym w karnawale. A organizm tego nie lubi.Czytaj więcej


Smakołyki te mają wysoki indeks glikemiczny, który niekorzystnie działa na organizm i powoduje szybsze napady głodu. Indeks glikemiczny (IG) to, mówiąc najprościej, sposób szeregowania żywności zawierającej węglowodany (co najmniej 15 g na typową porcję spożywczą) według siły, z jaką dany składnik podnosi poziom glukozy we krwi. Wartości IG mogą się mieścić w granicach od 0 do 100 (przy czym wartość 100 wykazuje 50 g czystej glukozy). I tak: produkt o IG 50 będzie o połowę wolniej podnosił poziom glukozy we krwi niż 50 g czystej glukozy. Czyli wzrost glikemii (stężenia cukru we krwi) będzie wynosił 50 proc. wzrostu czystej glukozy.


Warto wiedzieć

Produkty o wysokim IG – jak najrzadziej:

ryż biały (87), ziemniaki pieczone (85), chleb biały (70), chipsy (90), słodzone napoje (6Cool, piwo (110).

Produkty o średnim IG – sporadycznie:

ananas (66), rodzynki (64), młode ziemniaki (57), baton musli (61), lody owocowe, np. sorbety bez dodatku cukru (61), herbatniki kruche (64).

Produkty o niskim IG – nawet codziennie:

grejpfrut (25), jabłko (3Cool, śliwka (39), sok pomidorowy bez cukru (3Cool, makaron spaghetti (41), morele suszone (31).

Zródło: sante.pl

Produkty o wyższym indeksie glikemicznym powodują częstsze wahania poziomu glukozy we krwi. Zwykle im poziom glukozy szybciej rośnie po spożyciu produktu, tym równie szybko spada. Za to produkty o niższym indeksie glikemicznym powodują mniejszy, ale za to stopniowy, wzrost poziomu glukozy we krwi.

Na podstawie obserwacji określono IG ponad 700 produktów, które zostały podzielone na trzy grupy: o niskim (<55), średnim (=56–69) i wysokim (ponad 70) IG.

Dzięki doborowi produktów spożywczych z odpowiednich grup można kontrolować apetyt i zmniejszać ryzyko wystąpienia poważnych chorób w przyszłości. Zbyt duże stężenia glukozy we krwi (czyli dieta oparta na produktach o wysokim IG) mogą przyczynić się do wystąpienia cukrzycy typu 2, choroby wieńcowej czy otyłości. Nawet jednorazowe zjedzenie produktu o wysokim IG wywołuje reakcje organizmu polegajacą na chwilowym wzroście energii, po którym szybko następuje jej spadek i senność. Produkty, po których poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, pobudzają trzustkę do produkcji większej ilości insuliny. Dlatego zwykle po zjedzeniu posiłku złożonego z dużej ilości białego ryżu czy makaronu szybko ponownie jesteśmy głodni. Dzieje się tak, bo po szybkim strawieniu tych produktów następuje równie szybki rozkład zawartych w nich węglowodanów i przekształcanie ich w glukozę, która błyskawicznie przenika do krwi i równie szybko jest neutralizowana przez insulinę.

Tymczasem utrzymywanie niskiego i w miarę stałego poziomu glukozy zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i ułatwia przetwarzanie jej zapasów na energię.

Aby nie dopuścić do tego procesu, należy po prostu ograniczać spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym (m.in. słodkich przekąsek, słodzonych napojów gazowanych czy wysokooczyszczonych produktów zbożowych).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka
Gość






PostWysłany: Wto 20:33, 22 Sty 2013    Temat postu:

Ratunek w błonniku

W walce z nagłymi wahaniami poziomu cukru we krwi pomocny jest błonnik pokarmowy. Zawierające go produkty spożywcze są zazwyczaj mniej przetworzone, bogatsze w wartości odżywcze i charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym. Błonnik pokarmowy spowalnia bowiem rozkład węglowodanów i zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas. Również obecność w posiłku białka i niewielkiej ilości tłuszczu (najlepiej oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego) powoduje spowolnienie trawienia, przyswojenia węglowodanów i obniża indeks glikemiczny całego posiłku. Na wzrost indeksu glikemicznego produktu wpływa wszelkiego rodzaju obróbka termiczna, czyli gotowanie, smażenie czy pieczenie. Dzieje się tak, gdyż podczas podgrzewania pokarmu następują w nim zmiany struktury cukrów, które przechodzą w formy znacznie łatwiej przyswajane przez organizm. Specjaliści jako przykład podają tu marchewkę, która na surowo jest jak najbardziej wskazana, ponieważ ma niski indeks glikemiczny (równy 30), natomiast po ugotowaniu jej indeks glikemiczny rośnie nawet do 85 (oczywiście możliwe są różnice wynikające z odmiany warzywa). Wniosek? Indeks glikemiczny produktów nieprzetworzonych, niepoddanych obróbce termicznej, jest znacznie niższy niż ich przetworzonych odpowiedników. Zasada ta dotyczy również produktów zbożowych (zaleca się te mniej oczyszczone).


Nie popijaj

W przypadku owoców znaczenie ma również stopień ich dojrzałości. Im owoc jest bardziej dojrzały, tym jego indeks glikemiczny i jednocześnie zawartość cukrów jest wyższy. Popijanie wody lub innych napojów w trakcie posiłku czy tez bezpośrednio po nim także może przyczyniać się do wzrostu indeksu glikemicznego potrawy. Zatem najlepiej nie spożywać dodatkowych płynów podczas jedzenia.

Również stopień rozdrobnienia pokarmu ma wpływ na jego przyswajalność. Produkty, które są bardziej rozdrobnione (posiekane, starte czy po prostu bardziej przeżute), są łatwiej dostępne dla enzymów trawiennych, a co za tym idzie – zawarta w nich glukoza jest szybciej przyswajana.

Węglowodany łatwo przyswajalne, które szybko i łatwo ulegają procesom trawienia, mają wysoki IG, natomiast węglowodany wolno trawione i wolno wchłaniane posiadają niski IG, a poziom glukozy po ich spożyciu podnosi się powoli. Zatem te drugie powinny wieść prym w naszej diecie – także tej karnawałowej.


Tekst: Agnieszka Kowalska
Konsultacja: Magdalena Wojtaś, specjalistka ds. żywienia człowieka w poradni dietetycznej Dietosfera w Warszawie
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 22:32, 10 Maj 2013    Temat postu:

Kryska i Jewcia - Pijaczki z PSD w Koszalinie
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Dieta, ruch i odpoczynek Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin