Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdrowe odżywianie w walce z cholesterolem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Dieta, ruch i odpoczynek
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 7:45, 18 Lip 2011    Temat postu: Zdrowe odżywianie w walce z cholesterolem

Zdrowa Dieta

Jesz po to, aby zaspokoić głód i dostarczyć organizmowi wszystkie składniki odżywcze, potrzebne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Są one niezbędne, by zachować zdrowie. Obecnie dużo mówi się o schorzeniach, którym można zapobiegać za pomocą odpowiednio skomponowanej diety. Na przykład choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca, czy choroba niedokrwienna serca, najczęściej rozwijają się u osób, których dieta obfituje w tłuszcze zwierzęce (bogate w nasycone kwasy tłuszczowe) i cholesterol, których źródłem są tłuste mięsa, podroby, żółtka jaj, masło czy ser żółty.
Jaka powinna być dieta, by pozwalała czerpać przyjemność z jedzenia, a jednocześnie dostarczała niezbędnej energii i składników odżywczych, stanowiąc gwarancję utrzymania zdrowia i dobrej kondycji organizmu? Nie wiesz? Przeczytaj porady żywieniowe, żeby wiedzieć jak się odżywiać. Stosuj je po to, by cieszyć się pełnią zdrowia.

Po pierwsze: Dieta uboga w tłuszcze i cholesterol.

W diecie warto zdecydowanie ograniczyć udział tłuszczu pochodzącego z masła, tłustych mięs, podrobów i wędlin (zwłaszcza wieprzowych), pełnotłustego nabiału (szczególnie żółtych serów, tłustych twarogów, serków kanapkowych) oraz żółtek jaj, na korzyść tłuszczu roślinnego pochodzącego z nasion roślin oleistych (soi, słonecznika, sezamu, orzechów, migdałów), oraz tłuszczu z ryb morskich. Zawierają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są niezbędne do budowy i funkcjonowania każdej komórki organizmu. Oleje roślinne są również naturalnym źródłem steroli roślinnych – związków, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu z przewodu pokarmowego. W cenne sterole roślinne wzbogacane są też niektóre produkty spożywcze np. Danacol - najnowszy produkt firmy Danone.

Po drugie: Dieta bogata w warzywa i owoce.

Do każdego posiłku jedz warzywa, najlepiej w postaci wieloskładnikowych surówek. Im bardziej urozmaicisz gamę zjadanych warzyw, tym więcej różnych cennych witamin i składników mineralnych dostarczasz do organizmu. Warzywa powinny stanowić największy objętościowo element większości posiłków. Pamiętaj też o owocach – zjedz dwie porcje dziennie, np. średnie jabłko i średnie kiwi albo pomarańczę. Warzywa i owoce są źródłem cennego błonnika pokarmowego, który pęczniejąc w przewodzie pokarmowym jak gąbka pochłania nadmiar tłuszczu i cholesterolu, a także toksyny pochodzące z zalegających tu niestrawionych i niewchłoniętych składników diety.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 7:46, 18 Lip 2011    Temat postu:

Po trzecie: Dieta bogata w pełnowartościowe białko.

Co najmniej trzy razy dziennie należy dostarczyć organizmowi białko, którego najlepszym źródłem są: białe mięso drobiu, chude mięso i wędliny wołowe, chude i półtłuste ryby, chude twarogi, jogurty i kefiry, a także białko jaja (polecamy 2-3 jaja tygodniowo). Mięso przyrządzaj wybierając dietetyczne metody obróbki termicznej, a więc: gotowanie tradycyjne, lub na parze, duszenie, pieczenie (zwłaszcza w folii) lub grillowanie. Zdecydowanie unikaj smażenia, szczególnie w panierce i w głębokim tłuszczu. Podczas takiego przygotowywania potrawa wchłania ogromne ilości tłuszczu, który przesmażony, poza dodatkowymi kaloriami, może stanowić źródło związków rakotwórczych oraz istotnie zwiększać stężenie cholesterolu we krwi.

Po czwarte: Dieta bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe: tj. pieczywo, grube kasze, brązowy ryż i nasiona roślin strączkowych.

Pełnoziarniste produkty zbożowe w zdrowej diecie powinny stanowić główne źródło energii. Produkty te dostarczają wielu cennych witamin np. witamin z grupy B oraz witaminę E i cynk, które są silnymi przeciwutleniaczami chroniącymi między innymi cholesterol przed utlenianiem i powstawaniem zmian miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych. Produkty skrobiowe nisko przetworzone są także bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który działa jak szczoteczka - drażniąc ściany jelit pobudza ich perystaltykę i usprawnia przesuwanie się treści pokarmowej.

Po piąte: Dieta uboga w słodycze i jedzenie typu fast-food.

Jeśli nie możesz się oprzeć, to czasem możesz pozwolić sobie na zjedzenie małej porcji ulubionego ciasta (np. raz w tygodniu). Pamiętaj jednak, by nie podjadać słodyczy między posiłkami. Słodycze gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi i rozregulowują gospodarkę węglowodanową organizmu. Gdy w ciągu dnia męczy Cię głód i ochota na przekąskę , lepiej sięgnij po chrupiącą marchewkę lub owocowy jogurt. Jeśli w porze obiadowej jesteś poza domem, zdecyduj się na tradycyjny obiad z pieczonym mięsem, brązowym ryżem i porcją surówki. Omijaj restauracje oferujące pizze i hamburgery z dużą ilością żółtego sera, nasączone smażonym tłuszczem.

Codziennie zadbaj o staranne i regularne przygotowywanie co najmniej 4-5 posiłków. Pij niegazowaną wodę mineralną oraz herbaty owocowe i ziołowe bez cukru w ilości ok. 2 litrów dziennie. Płyny są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Pamiętaj, że sposób w jaki się odżywiasz, to istotny element Twojego stylu życia i warunek prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ZKYWHX
Gość






PostWysłany: Pon 7:48, 18 Lip 2011    Temat postu:

Wpływ sportu na właściwy poziom cholesterolu w organiźmie

Jaka dyscyplina sportu jest dla mnie najlepsza?

Każda z form treningowych jest zalecana w profilaktyce cholesterolowej, jeśli tylko dbamy o właściwą intensywność, długość i regularność swoich treningów. Zapewne w tej chwili regularne ćwiczenia wydają Ci się dużym wysiłkiem, na który nie będziesz mieć czasu. Może trudno w to uwierzyć, ale większość trenujących osób uzależnia się (w sensie pozytywnym) od aktywnego stylu życia i staje się on dla nich przyjemną codziennością, bez której trudno normalnie funkcjonować. Zobaczysz, za jakiś czas z Tobą też tak będzie.

Każdy wysiłek fizyczny przyspiesza oddech i bicie serca, ale najkorzystniejsze dla serca są tzw. wysiłki aerobowe (tlenowe), które z jednej strony są na tyle intensywne, że zmuszają serce do cięższej pracy, wzmacniają je i poprawiają jego kondycję, ale z drugiej strony nie przeciążają go, dzięki czemu do mięśni i narządów dociera więcej nasyconej tlenem krwi.

formy aktywności, pokazujące jak łatwe i przyjemne może być ich uprawianie.

•Propozycja 1: Pływanie
•Propozycja 2: Rowerem po zdrowie
•Propozycja 3: Nordic Walking
•Propozycja 4: Trening aerobowy
•Propozycja 5: Zajęcia grupowe
•Propozycja 6: Ćwiczenia siłowe
•Propozycja 7: Narty
•Propozycja 8: Jazda konna
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JS
Gość






PostWysłany: Śro 0:13, 13 Cze 2012    Temat postu: połowa Polaków cierpi na otyłość lub ma nadwagę

Ponad 60 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet w Polsce cierpi na otyłość lub ma nadwagę; tylko ok. 30 proc. dzieci i młodzieży oraz zaledwie 10 proc. dorosłych uprawia sport - alarmuje Instytut Żywności i Żywienia, który rozpoczął program zapobiegania nadwadze.

AGInstytut Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła w Warszawie zainaugurował we wtorek projekt "Zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Projekt finansowany jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Jak przekonywał podczas konferencji prasowej dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia prof. Mirosław Jarosz, otyłość jest przyczyną wielu chorób i znacznie lepiej jej zapobiegać - już od najmłodszych lat - niż leczyć jej skutki. Otyłość zwiększa ryzyko wielu przewlekłych chorób, np. chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego, nowotworów. Szacuje się, że stanowią one 47 proc. całkowitej liczby zachorowań i 60 proc. całkowitej liczby zgonów na świecie.



Badanie przeprowadzone w 16 województwach w Polsce pokazało, że u 62 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet w wieku od 20 do 74 lat stwierdzono otyłość i nadwagę według wskaźnika BMI (wskaźnik mniejszy lub równy 25). 45 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet ma nadwagę, a 17 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet jest otyłych. Także duży odsetek dzieci i młodzieży kwalifikuje się do stanu przedotyłościowego, czyli nadwagi (do 20 proc.).

Problem pogłębia mała aktywność fizyczna Polaków. Szacuje się, że tylko 30 proc. dzieci i młodzieży oraz zaledwie 10 proc. dorosłych uprawia uprawia formy ruchu, których rodzaj i intensywność zaspokajają potrzeby fizjologiczne organizmu.

Prof. Jarosz podkreślił, że przeważająca część Polaków wybiera zbyt kaloryczne produkty spożywcze, obfitujące w tłuszcz i cukry proste, które generują nadmiar energii w stosunku do zapotrzebowania. Zwrócił uwagę, że nieprawidłowe żywienie i nadwaga w ciąży mogą zaszkodzić dziecku, a także spowodować, że będzie miało tendencje do otyłości.

- Nadwaga oraz otyłość to najgroźniejsze zagrożenia zdrowotne i cywilizacyjne w XXI w. Rozpoczynamy ogólnopolski program edukacyjny, dzięki któremu podniesiemy świadomość Polaków w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Nasze działania zostaną skierowane do najbardziej wrażliwych grup ludności: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci oraz młodzieży, a także dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała - zapowiedział prof. Jarosz.

- Celem szwajcarskiego programu jest zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w krajach Unii Europejskiej, i w samej Polsce, pomiędzy lepiej i gorzej rozwiniętymi regionami. Promocja zdrowego trybu życia to jeden z naszych priorytetów. Mam nadzieję, że ten projekt pomoże polskiemu społeczeństwu zwiększyć świadomość co do skutków nadwagi i otyłości oraz poszerzyć wiedzę o prawidłowych nawykach żywieniowych i potrzebie aktywności fizycznej - dodał ambasador Szwajcarii Lukas Beglinger.

Główne cele programu to edukacja dotycząca prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących (w ramach projektu żywieniową promocją zdrowia zostanie objętych ok. 28 tys. kobiet ciężarnych), kształtowanie nawyków prawidłowego żywienia i zwyczajów uprawiania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży (projekt obejmie 1,6 tys. przedszkoli i szkół), wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością (ok. 1,6 tys. osób z nadwagą i otyłością zostanie objętych 12-tygodniowymi programami interwencyjnymi) oraz podnoszenie świadomości konsumentów o składzie i wartości odżywczej produktów żywnościowych (zajęcia praktyczne prowadzone w supermarketach). W ramach programu zostanie przeprowadzona także m.in. ogólnopolska kampania propagująca zdrowy styl życia.

Projekt finansowany jest ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy; jego koszt to 4,5 mln franków (ponad 16 mln zł). Wkład krajowy w wysokości 15 proc. zapewniają środki z budżetu Ministra Zdrowia. Instytucją realizującą jest Instytut Żywności i Żywienia, przy współpracy partnerów: Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka"” i Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

(JS)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Dieta, ruch i odpoczynek Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin