Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna www.glikemia.fora.pl
cukrzyca - cichy zabójca
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Fitosterole w codziennej diecie przynoszą korzyści zdrowym

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Pochwała sukcesu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
insulinka




Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 6:25, 14 Wrz 2011    Temat postu: Fitosterole w codziennej diecie przynoszą korzyści zdrowym

Fitosterole w codziennej diecie przynoszą korzyści zdrowym
autor: Jan Jastrzębski

słowa kluczowe: fitosterole


Choroby sercowo-naczyniowe stanowią bardzo duży problem zdrowotny w krajach rozwiniętych. Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego rzadziej zapadają na choroby z tej grupy, co wiąże się ze specyficznymi nawykami żywieniowymi. Aktualna wiedza medyczna i epidemiologiczna pozwala na powiązanie ryzyka wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych ze zwiększonym osoczowym stężeniem cholesterolu. Jego wartości zależą między innymi od poziomu wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Obniżenie absorpcji cholesterolu w jelitach wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową, obniżając stężenie osoczowe frakcji LDL cholesterolu.

Świadomość powyższych mechanizmów i wzajemnych uwarunkowań pozwala sądzić, że modyfikacja diety i stopnia wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym jest skuteczną metodą redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Fitosterole są składnikami roślinnych błon komórkowych, które swoją strukturą przypominają cholesterol. Dzięki udowodnionemu wpływowi na wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym i potencjał w obniżaniu stężenia cholesterolu w osoczu, wykorzystywane są w profilaktyce chorób serca i naczyń. Przeprowadzonych zostało wiele badań epidemiologicznych, w których oceniano efekty włączania do diety produktów wzbogaconych w fitosterole. Na ich podstawie określona została dzienna dawka 2 g steroli na dzień, która uznana została za korzystną z punktu widzenia redukcji stężenia frakcji LDL cholesterolu. W codziennej diecie fitosterole są obecne w olejach roślinnych, warzywach, ziarnach zbóż, orzechach i roślinach strączkowych. Szacuje się, że dzienna zawartość fitosteroli w pożywieniu różnych populacji waha się od ok. 160 do 360 mg. Ich największe spożycie przypisuje się wegetarianom i mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
insulinka




Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 6:25, 14 Wrz 2011    Temat postu:

Autorzy prezentowanego badania zbadali wpływ fitosteroli obecnych w diecie codziennej na gospodarkę lipidową i metabolizm cholesterolu. Dotychczasowe wyniki prac naukowych na ten temat były niejednoznaczne. Fitosterole obecne w normalnej diecie nie były uważane za czynnik istotnie wpływający na stężenie cholesterolu w osoczu. Ostatnie publikacje sugerowały jednak korzystne działanie, nawet małych dawek fitosteroli, na wchłanianie cholesterolu i osoczowe stężenia frakcji LDL cholesterolu.

Analizowaną w opisywanym badaniu populację stanowili zdrowi, dorośli Hiszpanie w wieku od 18 do 66 lat. Były to osoby zamieszkujące północno-wschodni region kraju – Aragon. Wszyscy związani oni byli ze środowiskami uniwersyteckim lub szpitalnym. Kryteriami, które musieli spełnić uczestnicy badania był brak znanych chorób układu krążenia lub wtórnej hiperlipidemii, wskaźnik masy ciała (BMI, body mass index) poniżej 30 kg/m2 i obwód talii mniejszy niż 102 cm (u mężczyzn) lub 88 cm (u kobiet). Zdyskwalifikowane z udziału były kobiety w okresie menopauzy oraz ci, których dieta zawierała produkty wzbogacone w fitosterole.

Do analizy statystycznej posłużono się oszacowanym dziennym spożyciem fitosteroli, które obliczono na podstawie kwestionariuszy na temat odżywiania oraz dostępnych tabel zawartości fitosteroli w poszczególnych produktach żywnościowych. Pobrane na czczo próbki krwi pozwoliły natomiast na wykonanie badań laboratoryjnych stężeń: glukozy, całkowitego cholesterolu, frakcji HDL cholesterolu i trójglicerydów. Osoczowe stężenie frakcji LDL cholesterolu obliczono na podstawie wzoru Friedewald’a. Chromatograficzna analiza pobranego materiału posłużyła do wyznaczenia stężeń steroli roślinnych: kampesterolu, sitosterolu, stygmasterolu i latosterolu. Wyniki powyższych badań laboratoryjnych umożliwiły ocenę syntezy i wchłaniania cholesterolu, które były głównymi punktami końcowymi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
insulinka




Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 6:26, 14 Wrz 2011    Temat postu:

W badaniu uczestniczyło 85 zdrowych osób (46 kobiet i 39 mężczyzn), których poziom cholesterolu i jego frakcji LDL znajdował się poniżej 75. percentyla dla populacji hiszpańskiej. Mediana oszacowanych wartości dawek dziennie spożywanych fitosteroli wyniosła 489 mg. Wśród tych steroli wiodącą pozycję zajmował sitosterol (59,9%), a następnie pozostałe: kampesterol (8,0%), stygmaterol (6,9%), stygmastanol (3,7%) i inne nieznane frakcje (21,5%). Na potrzeby analizy uzyskanych wyników uczestników podzielono na trzy grupy według dziennego spożycia fitosteroli: poniżej 428 mg/dzień, 428-545 mg/dzień lub powyżej 545 mg/dzień. Były one podobne zarówno pod względem płci, jak i BMI, jednak większe spożycie fitosteroli wiązało się ze zwiększoną podażą nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika.

Analiza statystyczna wykazała spadek wartości osoczowych stężeń całkowitego cholesterolu i frakcji LDL cholesterolu wraz ze wzrostem spożycia fitosteroli przez uczestników badania. Po uwzględnieniu czynników takich, jak: wiek, płeć, wartość BMI, stosunek przyjmowanych nienasyconych do nasyconych kwasów tłuszczowych oraz całkowita wartość energetyczna posiłków, zależność ta pozostała istotna statystycznie jedynie dla frakcji LDL cholesterolu (p < 0,05). Wartości stężeń frakcji HDL cholesterolu i trójglicerydów nie różniły się natomiast znacząco we wszystkich trzech badanych grupach.

Autorzy badania wykorzystali stosunek stężeń osoczowych sitosterolu do cholesterolu, jako miarodajny wskaźnik przebiegu wchłaniania cholesterolu. Powyższy parametr skorygowany został dodatkowo o wartość dziennego spożycia fitosteroli. Jego wartość okazała się być najmniejsza (średnio 4,9Cool w grupie, w której spożycie steroli roślinnych było największe, a największa (średnio 6,47) w grupie o dobowej dawce fitosteroli poniżej 459 mg. Obserwowana tendencja okazała się istotna statystycznie (p = 0,002) i może być interpretowana jako korzystny wpływ spożywanych fitosteroli na ograniczenie wchłaniania cholesterolu z przewodu pokarmowego. Pozostaje to w zgodzie w prezentowanymi wcześniej wynikami, w których odnotowano redukcję absorpcji cholesterolu o 10% przy spożyciu 459 mg fitosteroli/2000 kcal oraz 26% przy 449 mg/2000 kcal.

W podsumowaniu autorzy opisanej pracy stwierdzili, że nawet umiarkowane dawki fitosteroli zawartych w codziennej diecie mają potencjał do oddziaływania na metabolizm i wywierania korzystnego wpływu na gospodarkę lipidową, poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu.

Opracowano na podstawie artykułu: Sanclemente T, et al., Naturally-occurring phytosterols in the usual diet influence cholesterol metabolism in healthy subjects, Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases (2011), doi:10.1016/j.numecd.2011.01.010


Opracował Jan Jastrzębski

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
insulinka




Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:25, 03 Paź 2011    Temat postu:

– Cukrzyca nieleczona, późno rozpoznana lub leczona nieprawidłowo grozi wieloma powikłaniami. Powikłania te wynikają z uszkodzenia naczyń i mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia, a nawet inwalidztwa. W cukrzycy wzrasta ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mech
Gość






PostWysłany: Nie 9:46, 23 Wrz 2012    Temat postu:

znowu piją
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.glikemia.fora.pl Strona Główna -> Pochwała sukcesu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin